Flora Point
Blog

Czy przesadzać rośliny doniczkowe zaraz po zakupie?

03.06.2024

Czy przesadzać rośliny doniczkowe zaraz po zakupie?

Autor: Sławomir Rogowski

Udostępnij ten wpis:
Zdjęcie autora

Przesadzanie roślin doniczkowych to niezbędny zabieg pielęgnacyjny, który powinniśmy wykonywać regularnie. Uprawa roślin w doniczkach sprawia, iż z biegiem czasu ich system korzeniowy na tyle się powiększa, że potrzebuje nie tylko nowego, bogatego w substancje odżywcze podłoża, ale także większej przestrzeni dla rozrastającej się bryły korzeniowej.

 

Czy jednak kupując w sklepie ogrodniczym nową roślinę, powinniśmy od razu ją przesadzać? Przecież doniczka jest odpowiedniej wielkości, a sama sadzonka wygląda świetnie, więc prawdopodobnie podłoże, w którym jest obecnie, wydaje się wystarczające do dalszego jej rozwoju.

 

Nie do końca jednak tak jest. Owszem, roślina pięknie wygląda, jest to jednak wynik profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych, stosowanych w masowej produkcji. Większość tych roślin uprawiana jest w podłożu torfowym, które świetnie nadaje się do komercyjnej uprawie szklarniowej. Podłączone przewody doprowadzają pod nadzorem komputera wodę oraz składniki odżywcze. Po odłączeniu od takiej, produkcyjnej kroplówki, roślina w podłożu torfowym przestaje się rozwijać. Torf, bardzo mocno wiąże wodę, która niekorzystnie wpływa na warunki tlenowe w obrębie korzeni, co z kolei wiąże się z dużym ryzykiem przelania i namnażania grzybów, spowodowanym zbyt małym dostępem powietrza. Zaistniałe, niekorzystne warunki, mogą doprowadzić do śmierci rośliny. Gdy ograniczamy podlewanie, równocześnie zmniejszamy roślinie ilość składników odżywczych dostarczanych wraz z wodą. Pamiętajmy, że różne gatunki roślin, lubią inne rodzaje podłoża, stąd taka ich duża oferta w sklepach. Żadna jednak roślina, nie powinna być uprawiana w samym torfie w amatorskiej uprawie.

pexels-photo-9724438 kopia.webp

Czy, w takim razie, powinniśmy po zakupie wymarzonej rośliny od razu ja przesadzić?

Otóż nie! Wszystko zależy, nie tylko od rodzaju rośliny, ale także pory roku, oraz okresu karencji, jakie rośliny powinny przejść po przybyciu do naszego domu.

Czemu służyć ma ta karencja? Otóż zanim roślina zostanie przez nas kupiona, przechodzi dość długą drogę od producenta. Jest pakowana, następnie transportowana nawet przez kilka dni ciemnymi i klimatyzowanymi ciężarówkami, by następnie znaleźć się w sklepie. Dobrze jest, jeśli trafi do profesjonalnego sklepu ogrodniczego, w którym zajmą się nią sprzedawcy znający się na roślinach. Odpowiednie oświetlenie, wietrzenie, podlewanie i nawożenie sprawi, iż roślina długo będzie utrzymywać w takim sklepie swoją dobrą kondycję i urodę. Jednak w supermarketach jest zupełnie inaczej. Bez światła dziennego i profesjonalnej opieki, roślina zdecydowanie bardziej narażona jest na stres, a w konsekwencji szybciej odbija się to na zdrowiu i wyglądzie sadzonki.

pexels-photo-9724717 kopia.webp

Jeśli więc zakupimy roślinę i przyniesiemy ją do domu, to pozwólmy jej na zaadoptowanie. Postawmy ją w neutralnym miejscu i odczekajmy kilka tygodni. Niech oswoi się ze światłem, wilgotnością powietrza i temperaturą. W tym czasie przyjrzyjmy się, czy nie jest chora i nie ma np. szkodników.

 

Wełnowce, przędziorki, ziemiórki to dość częsty podróżnik na gapę z marketów. Warto więc taką roślinę postawić z dala od innych zadomowionych już roślin, by nieproszeni goście nie przenieśli się na innych, zielonych domowników. Jeśli po 3-4 tygodniach roślina nie wykazała niepokojących objawów, możemy postawić ją w docelowym miejscu i ewentualnie przesadzić.

 

Czemu ewentualnie? Bo wszystko zależy, z jakim gatunkiem rośliny mamy do czynienia. Ja w swojej domowej kolekcji roślin, posiadam dużo egzemplarzy, których nadal nie przesadziłem, mimo że minęło kilka lat od ich zakupów. Moje Sansevierie 'moonshine' i 'laurentii' od kilku lat świetnie rosną w tym samym podłożu, w którym je kupiłem. Są to jednak rośliny, nielubiące przesadzania. Preferują doniczki ciasne, a torfowe podłoże jest dla nich korzystne, gdyż lubią dużo przestrzeni między korzeniami. To samo tyczy się zamiokulkasów i szefler. Te rośliny uwielbiają ciasnotę i przesadzać je należy, dopiero gdy doniczka zacznie pękać. Przyznam się, że bardzo dużo moich kaktusów i wilczomleczy, też nie była przesadzona po zakupie, a mieszkają na moim parapecie już od kilku lat. Tutaj jednak, na korzyść tych roślin działa specyfika uprawy. Chyba nie da się kupić kaktusa w torfowym podłożu. Kolczaste piękności produkowane są najczęściej w bardzo dobrych podłożach do sukulentów. Samo przesadzanie, wymagane jest, gdy doniczka jest zdecydowanie za mała. Moje kaktusy nadal stoją w zakupionych pojemnikach, wstawiłem je tylko do eleganckich, ceramicznych osłonek, by wyglądały jeszcze ładniej na słonecznym parapecie.

pexels-photo-9413772 kopia.webp

Co jednak zrobić, gdy inne rośliny wymagają przesadzenia?

Najlepszym terminem do przesadzania roślin jest wczesna wiosna. Luty, marzec i kwiecień to idealne terminy na zmianę doniczki. Oczywiście, gdy roślina tego wymaga, nie oglądamy się na kalendarz, tylko przesadzamy roślinę jak najszybciej. Jednak jeśli możemy poczekać do wiosny, to nie spieszmy się. Wstawmy plastikową doniczkę do dekoracyjnej osłonki albo nawet do docelowej donicy, do której roślinę przesadzimy za kilka miesięcy. Starajmy się, by doniczki były ceramiczne. Zapewniają one lepsze oddychanie korzeniom oraz zapobiegają przelaniu. Plastikowa doniczka musi mieć natomiast spore otwory oraz konieczny drenaż na spodzie doniczki. Kilka centymetrów keramzytu zdecydowanie zwiększy komfort korzeniom. Pamiętajmy też, by roślinę przesadzać do donicy tylko ciut większej od poprzedniej. 2-3 cm średnicy większa donica to optymalne rozwiązanie.

pexels-photo-4505167.webp

Pamiętajmy, że nie każde podłoże nadaje się do każdej rośliny. A uniwersalne to mniejsze zło. Starajmy się kupować podłoża znanych firm, takich jak np. COMPO SANA. Podłoże do kaktusów, roślin ozdobnych z liści, czy kwitnących, to tylko kilka rodzajów z szerokiej oferty. Dobrze przygotowane podłoże, ma odpowiednią strukturę, kwasowość oraz optymalną dawkę nawozową na start.

 

W dobrych sklepach ogrodniczych znajdziemy duży wybór specjalistycznych podłoży do każdego gatunku roślin, to samo tyczy się donic i osłonek.

Musimy jednak pamiętać, że osłonka nie nadaje się do bezpośredniej uprawy roślin. Jej zadaniem jest maskowanie plastikowej donicy produkcyjnej. Osłonka nie posiada otworu odpływowego, chroni zatem parapet i meble przed zalaniem tak jak podstawka. Nie zapewnia jednak dobrych warunków powietrznych ani wilgotnościowych roślinie a bezpośredni kontakt jej ścianek z glebą, może z biegiem czasu zniszczyć ozdobną strukturę osłonki.

Obszerną analizę rodzajów donic, dostępnych na rynku, umieściłem w poprzednim artykule, do którego lektury serdecznie zapraszam.

pexels-huy-phan-316220-3076899 kopia.webp

Sławomir Rogowski

Autor wpisu

Sławomir Rogowski

Z wykształcenia jestem architektem krajobrazu, specjalizuję się w uprawie drzew i krzewów liściastych w warunkach miejskich. Moją drugą wielką pasją jest fotografia, w tym przyrodnicza jestem laureatem wielu konkursów fotograficznych w Polsce i Europie. Od ponad 10 lat doradzam klientom przy wyborze roślin w centrum ogrodniczym Flora Point.

Podobne artykuły

Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji

Czy rośliny muszą wyglądać idealnie?

10.09.2024

Czy rośliny muszą wyglądać idealnie?

Czy rośliny muszą wyglądać idealnie?

Jakie donice będą najlepsze dla roślin i czy da się połączyć ich styl i funkcjonalność tak, by stały się również ozdobą naszych wnętrz.

27.04.2024

Jakie donice będą najlepsze dla roślin i czy da się połączyć ich styl i funkcjonalność tak, by stały się również ozdobą naszych wnętrz.

Jakie donice będą najlepsze dla roślin i czy da się połączyć ich styl i funkcjonalność tak, by stały się również oz [...]

Sansevieria – żelazna roślina na prawie każde warunki

18.03.2024

Sansevieria – żelazna roślina na prawie każde warunki

Często zastanawiamy się, czy istnieje roślina uniwersalna do naszego mieszkania. Czy jest taki gatunek, który porad [...]

Jakie rośliny domowe nadają się do ciemnych mieszkań?

07.02.2024

Jakie rośliny domowe nadają się do ciemnych mieszkań?

Jeśli posiadamy słabo oświetlone mieszkanie lub biuro, to na pewno spotykamy się z problemem, czy rośliny poradzą s [...]

Kiedy i jak zabezpieczyć rośliny przed zimą

16.12.2023

Kiedy i jak zabezpieczyć rośliny przed zimą

Mimo że zimy są coraz cieplejsze, to właśnie nieprzewidywalność i zmienność tej pory roku powoduje, iż nasze roślin [...]

Choinka w doniczce to świetna alternatywa dla ciętych i sztucznych drzewek bożonarodzeniowych.

05.12.2023

Choinka w doniczce to świetna alternatywa dla ciętych i sztucznych drzewek bożonarodzeniowych.

Pomogę wybrać te najlepsze oraz doradzę jak zadbać o nie w ogrzewanych pokojach i salonach naszych domów.

Świąteczne miasteczko flora point otwarte!

23.11.2023

Świąteczne miasteczko Flora Point otwarte!

Nadszedł ten wyjątkowy w roku czas, kiedy sklep Florapoint zmienia się w magiczne świąteczne miasteczko.

Najlepsze rośliny do pokoju dziecięcego – ranking roślin do pokoju dziecięcego

25.10.2022

NAJLEPSZE ROŚLINY DO POKOJU DZIECIĘCEGO – RANKING ROŚLIN DO POKOJU DZIECIĘCEGO

Rośliny do pokoju dziecięcego muszą być przede wszystkim gatunkami bezpiecznymi i nietoksycznymi, które nawet w prz [...]

Nolina (beaucarnea) noga / stopa słonia - uprawa i wymagania

07.09.2022

Nolina (beaucarnea) Noga / stopa słonia - uprawa i wymagania

Mogłoby się zdawać, że coraz większa popularność roślin kolekcjonerskich odsuwa w cień modne niegdyś, zwykłe, prost [...]

Storczyki - pielęgnacja, uprawa i przesadzanie

30.07.2022

Storczyki - pielęgnacja, uprawa i przesadzanie

O modzie na uprawę roślin doniczkowych można śmiało powiedzieć, że utrzymuje się w trendzie wzrostowym. Ostatnie la [...]

Monstera dubia - uprawa, warunki, co zrobić żeby miała duże liście?

11.06.2022

Monstera Dubia - uprawa, warunki, co zrobić żeby miała duże liście?

Monstera dubia. Do niedawna kolekcjonerska roślina, która gościła w nielicznych domach. Dziś znacznie popularniejsz [...]

Uprawa magnolii - nie takie trudne jak się wydaje

11.03.2022

Uprawa magnolii - nie takie trudne jak się wydaje

Wydawałoby się, że taka piękność musi być bardzo delikatna i wymagająca a sukces w uprawie ich w naszym ogrodzie, j [...]

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe? - porady, fakty i mity

27.02.2024

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe? - porady, fakty i mity

Jeżeli chcemy zapewnić naszym zielonym przyjaciołom najlepsze warunki do wzrostu musimy nauczyć się je prawidłowo p [...]

Jak dbać o palmę? – wymagania i uprawa

29.11.2021

Jak dbać o palmę? – wymagania i uprawa

Palmy to niezwykle popularne rośliny doniczkowe. Na rynku dostępne jest wiele gatunków, odmian oraz krzyżówek. Częś [...]

Zamioculcas – wymagania i uprawa

26.11.2021

Zamioculcas – wymagania i uprawa

Zamioculcas to roślina dostępna na rynku od zawsze. W przestrzeni publicznej można ją spotkać wszędzie – w biurach, [...]

Sanseviera - wymagania i uprawa

26.11.2021

Sanseviera - wymagania i uprawa

Sansevierie to rośliny o niesłabnącej popularności od dziesiątek lat. Wpływ na to ma ich niezwykła odporność, na ni [...]

Pomysły na prezent dla miłośnika roślin

19.11.2021

POMYSŁY NA PREZENT DLA MIŁOŚNIKA ROŚLIN

Święta Bożego Narodzenia to czas ciepła, miłości, rodzinnych wzruszeń i radości. W ten wyjątkowy czas chcemy dzieli [...]

Syngonium podophyllum zroślicha - uprawa i porady

08.10.2021

Syngonium podophyllum zroślicha - uprawa i porady

Rodzaj Syngonium to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie obrazkowatych. Jego przedstawiciele [...]

Rhaphidophora tetrasperma – “monstera minima” - pielęgnacja

05.08.2021

Rhaphidophora tetrasperma – “Monstera Minima” - pielęgnacja

kompletny przewodnik po uprawie rhaphidophory

Szkodniki roślin domowych

04.08.2021

SZKODNIKI ROŚLIN DOMOWYCH

Szkodniki roślin to zmora większości hodowców, pasjonatów, hobbystów i kolekcjonerów. Walka z nimi to chleb powszed [...]

Monstera deliciosa - uprawa i wymagania

23.07.2021

Monstera deliciosa - uprawa i wymagania

Monstera dziurawa to niepodważalnie królowa i ikona mody na doniczkową uprawę roślin egzotycznych. Od lat stanowi g [...]

Strelicje & helikonie - uprawa i wymagania

19.07.2021

Strelicje & Helikonie - uprawa i wymagania

STRELITZIA kompletny przewodnik po uprawie strelicji reginae agusta nicolai oraz helikonii

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

28.04.2021

ROŚLINY DONICZKOWE OCZYSZCZAJĄCE POWIETRZE

Rośliny oczyszczające powietrze to niesłabnący trend ostatnich lat. Przełomowe w tym kierunku okazały się być badan [...]

Jak wykonać las w szkle?

26.04.2021

JAK WYKONAĆ LAS W SZKLE?

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się ozdoba, jaką jest las w szkle. To przeniesienie "dzikiej" natur [...]

Rośliny doniczkowe – podstawowa opieka

26.04.2021

ROŚLINY DONICZKOWE – PODSTAWOWA OPIEKA

Zazieleniona przestrzeń sprawia, że ​​wnętrze naszego domu lub biura staje się nastrojowe i przytulne. Jednak dobór [...]