Flora Point
Blog

Czy rośliny muszą wyglądać idealnie?

10.09.2024

Czy rośliny muszą wyglądać idealnie?

Autor: Sławomir Rogowski

Udostępnij ten wpis:
Zdjęcie autora

Dążenie do doskonałości zdaje się być w dzisiejszych czasach głównym wyznacznikiem kanonu piękna. Jesteśmy zalewani idealnymi wzorcami w architekturze, sztuce, urodzie, a nawet ogrodnictwie. Co kilka lat kanony te ulegają zmianom, często diametralnym. Jednak podczas gdy architektura i sztuka pozostają z nami przez wiele pokoleń, uroda jest przemijająca.

 

Ciekawie jest również z kanonami piękna roślin. Czy ktoś jeszcze pamięta, jak w sklepach wyglądały pomidory 20 lat temu? Nierównomiernie wybarwione, ciemne plamy wokół szypułki i mnóstwo pestek w środku, które można było wysiać w następnym roku. Dziś pomidory tych cech już nie posiadają. Muszą spełniać normy. Idealny rozmiar, twardość i kolor. Te dwie pierwsze cechy narzucają nam ekonomiści, którzy tną koszty na transporcie. Identyczne pomidory po prostu lepiej pakuje się do kartonów, a ich twardość pozwala im przetrwać długie podróże. Ich smak nie jest już tak ważny i nie ma nic wspólnego z klasycznymi malinowymi pomidorami z babcinego ogródka. To samo dzieje się z jabłkami, śliwkami i innymi owocami. Ekonomia wygrywa ze smakiem i zdrowiem.

 

A co z roślinami ozdobnymi? Czy tutaj też kanony piękna są tak ważne? Niestety tak. Klonowanie, czyli rozmnażanie przez podział nie tylko przyspiesza produkcję, ale sprawia, że tysiące roślin o tym samym kodzie genetycznym wygląda tak samo. Rozmnażanie z nasion nie tylko jest zbyt długie i kosztowne, ale sprawia, że każda roślina ma inne cechy i różni się od swojej matki. Rozmnażanie przez podział ma wiele zalet, roślina jest idealna, dokładnie taka, jaką sobie wymyślił i zastrzegł prawnie hodowca. Jednak często jest mniej odporna na szkodniki i choroby niż ta nietrzymająca kanonów piękna i uprawiana z nasion. Tu jednak jeszcze mamy wybór i możemy sami rozmnożyć rośliny z nasion lub przez podział. Powstają oddolne organizacje społeczne, które sprzedają nasiona starych odmian warzyw, owoców pełnych smaku, ale niekoniecznie pięknych. Na szczęście wybór jest. Nie możemy jednak całej winy zwalać na producentów. Sami też podnosimy sobie poprzeczkę co do wyglądu roślin, nie wiedząc, że często to, co my uważamy za piękne, dla nich jest zjawiskiem nienaturalnym, którego nie da się zbyt długo utrzymać po zakupie rośliny. I właśnie tu chciałbym się zatrzymać i napisać o kilku takich przykładach, gdzie przyrody nie warto poprawiać, gdyż nam się to nie uda, choćbyśmy bardzo chcieli.

 

Strelicje zwane też rajskimi ptakami, to niezwykle ciekawe i modne rośliny. Piękne nie tylko z kwiatostanów przypominających głowę żurawia, ale też ozdobnych, dużych liści. Szerokie liście, umieszczone na okazałych ogonkach, potrafią w uprawie domowej przekroczyć wysokość nawet kilku metrów. Te rosnące w Afryce, z której strelicje pochodzą, sięgają o wiele wyżej. Blaszka liściowa na szczycie jest ogromna i mogłaby być narażona na uszkodzenia, powodowane przez silny wiatr. Jednak roślina ta znalazła sposób na to, by nie stawiać oporu silnym podmuchom wiatru. Jej liście z wiekiem zaczynają pękać wzdłuż włókien, stając się bardziej ażurowe. Ta naturalna cecha często jest przez klientów uważana za wadę, jednak to naturalny proces wzrostu rośliny i tylko młode liście mają blaszkę liściową bez poszarpanych szczelin. Natura tak to wymyśliła, że pęknięcia wzdłuż włókien są całkowicie bezpieczne dla rośliny i nie powodują infekcji, chorób grzybowych i innych patogenów. Przy okazji warto wspomnieć o starej francuskiej szkole skracania roślin poprzez łamanie gałęzi, zamiast obcinania sekatorem. Ma to zapobiec miażdżeniu tkanek i szybszym gojeniu się rośliny właśnie ze względu na naturalny proces łamania się rośliny wzdłuż włókna.

IMG_7739 kopia.webp

Juka rostrata, egzotyczna roślina, pochodząca z Ameryki Południowej jest jedną z bardziej odpornych na suszę roślin, jakie możemy spotkać. Jednak usychające końcówki, lancetowatych liści to normalny proces u tej pięknej juki. Im starszy liść, tym szybciej zaczynają schnąć, aż do ich nasady, by następnie przylgnąć do pnia, tworząc dekoracyjny wachlarz. Możemy je wtedy pozostawiać lub krótko przyciąć uwidaczniając pień. Same zaś końcówki liści można systematycznie podcinać, gdy nie podobają się nam ich suche czubki.

image0 kopia.webp

Laurowiśnia wschodnia to obecnie jedna z bardziej popularnych zimozielonych roślin w naszych ogrodach. Jej ciemnozielone, błyszczące liście oraz białe kwiatostany są niewątpliwą ozdobą wielu żywopłotów, oraz niejednego tarasu. Jednak bardzo często niepokój budzą pojawiające się na spodniej stronie liścia ciemne kropki u nasady ogonka, które kojarzone są mylnie z chorobami grzybowymi. Plamki te to nic innego jak miodniki, czyli gruczoły zapachowe, mające za zadanie wabić owady. To niezbyt częsta cecha u roślin w naszym klimacie, gdzie oprócz kwiatów również i liście swym zapachem wabią owady. Gruczołki takie możemy też spotkać na Aliancie gruczołkowatym. Ze względu na zbyt krótki w naszym kraju okres wegetacji, miodniki nie są aktywne, gdyż mają zbyt mało czasu do całkowitego rozwoju. Przysparzają jednak niepotrzebnie niedoświadczonych ogrodników o ból głowy.

image1 kopia.webp

Moda na sukulenty wciąż trwa, sam mam pełne parapety tych jakże ciekawych i pięknych roślin. Jednak z wiekiem, gdy sukulenty starzeją się, a szczególnie wysokie opuncje czy euforbie, ich spodnie części zaczynają drewnieć. Szara lub jasnobrązowa skorupa, coraz bardziej zaczyna dominować na dolnych partiach rośliny. Jest to naturalny proces zachodzący w roślinie. Sukulenty przystosowane są do gromadzenia wody na zapas. W miarę wzrostu, ich możliwości magazynowania stają się coraz większe, a co za tym idzie ciężar górnych partii rośliny, staje się coraz bardziej kłopotliwy. Aby kaktus pod takim ciężarem się nie złamał, wykształca u nasady pnia i rozgałęzień korek, który niczym zewnętrzny szkielet utrzymuje roślinę w pionie. Jeśli więc chcemy kupić już dorosłego, dużego kaktusa lub wilczomlecza, musimy liczyć się z tym, że roślina będzie pokryta w znaczącym stopniu korkiem.

image_67197697 kopia.webp

Żywotnik, potocznie zwany tują, nieprzerwanie od lat jest jedną z najbardziej popularnych roślin iglastych w naszym ogrodzie. To bardzo odporna roślina, która przetrwa wiele niedogodności, jeśli będzie miała zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu. Żywotniki nie lubią zbyt wilgotnych stanowisk oraz cienistych miejsc. Słońce sprawia, że roślina pięknie się rozrasta i wybarwia. Jednak często niepokoi nas żółknięcie igieł w środku roślin, dotyczy to szczególnie odmian kolumnowych, gdzie pokrój jest bardzo zwarty. Wystarczy lekko rozsunąć krzew, by zobaczyć brązowe, osypujące się suche igły. Zwiększamy wtedy dawki nawozowe, podlewamy obficiej i pryskamy preparatami przeciw grzybowymi, a efektów brak. I w sumie nic dziwnego, gdyż to naturalny proces. Tuja swoje igły traktuje jak panele słoneczne, które za pomocą zawartego w nich zielonego barwnika zwanego chlorofilem, zamienia promienie słoneczne w energię potrzebną do wzrostu. Jeśli więc roślina przyrasta coraz bardziej na szerokość, to w środku tworzy się cień, a tam, gdzie słonce nie dochodzi, panele słoneczne nie są wydajne. Roślina bardzo rozsądnie postępuje, samemu uśmiercając te gałązki, które byłyby tylko niepotrzebnym dla niej ciężarem. I tak moje dwudziestoparoletnie żywopłoty z żywotnika i choiny kanadyjskiej są całkowicie puste w środku, zapewniając schronienie ptakom i licznym owadom.

 

Sosny, to majestatyczne drzewa, które pięknie prezentują się w naszych ogrodach zarówno latem, jak i zimą. Mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, jonizując powietrze, które świetnie wpływa na nasze płuca. Od setek lat najlepsze uzdrowiska powstawały właśnie w okolicach borów sosnowych. Sosny uwielbiają suche, piaszczyste miejsca, nie lubią ściółkowania, nawadniania kropelkowego oraz cienia. Jeśli zapewnimy im dużo słonecznych chwil, będą rosły zdrowo i przybierały piękne kształty. Co jednak gdy wszystkie te warunki są spełnione, a sośnie nagle zaczynają żółknąć igły? To również proces naturalny.

image2 kopia.webp

W przeciwieństwie do zrzucających raz do roku liście drzew liściastych, iglaki swoje igły utrzymują na gałęziach przez kilka lat, z reguły 2-3 lata są one zielone. Po tym czasie roślina je zrzuca. Robi to rzadziej od liściastych, gdyż są one mniejsze i gromadzą mniej toksyn niż liście. A proces jesiennego zrzucania ma na celu również pozbycie się nagromadzonych przez sezon w liściach szkodliwych związków. Proces u roślin iglastych przebiega mniej gwałtownie, ale musi nastąpić co kilka lat i trwa kilka miesięcy. Sam zaś wzrost i drewnienie gałęzi oraz pnia może powodować masowe usychanie dolnych igieł oraz całych spodnich gałęzi. Dzieje się tak szczególnie u wysokich sosen żółtych, czarnych i wejmutek, gdzie z wiekiem drzewa te wyodrębniają w swym pokroju widoczny pień bez rozgałęzień.

Drzewa i krzewy owocowe przechodzą istny renesans w naszych ogrodach. Kto by nie chciał skosztować własnych borówek amerykańskich, malin czy śliwek. Na wiosnę pięknie zakwitają, by wabić owady zapylające. Jednak z upływem lata, stają się coraz mniej ładne, liście szybko się przebarwiają i opadają, pozostawiając same owoce na drzewach. Zaczynamy wtedy stosować nawozy oraz różnego rodzaju opryski, by ratować ich wygląd. Jednak jest to proces naturalny. Rośliny owocowe, zdecydowanie wcześniej zrzucają liście, niż gatunki ozdobne. Jabłonie, grusze czy śliwy mają tylko jedno zadanie, sprawić by owoc dojrzał. Gdy już jest odpowiednio wykształcony, liście przestają być potrzebne, a wręcz stają się ciężarem, który trzeba zaopatrzyć w wodę i substancje odżywcze. Drzewa i krzewy wola tę energię wpompować właśnie w owoce. Nie dziwmy się więc, że w sierpniu nasz agrest nie ma liści, a borówka amerykańska i porzeczka ma jej już czerwone. Czerwienienie liści latem u tych krzewów, to proces naturalny spowodowany wykształcaniem się przy dużym nasłonecznieniu antocjanów, które pochłaniają zielone i niebieskie światło a odbijają czerwone, stąd takie ich zabarwienie. Jeśli lato jest upalne, słoneczne i suche, roślina je wykształca, tuż przed zrzuceniem liści, by skupić się na jak najlepszych owocach. Proces ten jest jeszcze bardziej widoczny, gdy rośliny próbujemy uprawiać w donicach. Pamiętajmy zatem, że drzewa i krzewy owocowe powinniśmy traktować jako rośliny użytkowe, a nie ozdobne, i sadzić w mniej reprezentacyjnych częściach ogrodu.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem kilka naturalnych procesów zachodzących w popularnych roślinach, które mogliśmy traktować błędnie jako chorobę lub ich wadę. Często zapominamy o tym, że wygląd rośliny, kształtowany jest przez warunki glebowe i atmosferyczne i może się on zmieniać w każdym roku. Jeśli mamy wątpliwości co do stanu kondycyjnego naszych roślin, wybierzmy się do dobrego sklepu ogrodniczego ze zdjęciem rośliny i zapytajmy profesjonalnych sprzedawców, czy mamy do czynienia z chorobą, czy naturalnym procesem życiowym rośliny.

Sławomir Rogowski

Autor wpisu

Sławomir Rogowski

Z wykształcenia jestem architektem krajobrazu, specjalizuję się w uprawie drzew i krzewów liściastych w warunkach miejskich. Moją drugą wielką pasją jest fotografia, w tym przyrodnicza jestem laureatem wielu konkursów fotograficznych w Polsce i Europie. Od ponad 10 lat doradzam klientom przy wyborze roślin w centrum ogrodniczym Flora Point.

Podobne artykuły

Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji

Czy przesadzać rośliny doniczkowe zaraz po zakupie?

03.06.2024

Czy przesadzać rośliny doniczkowe zaraz po zakupie?

Przesadzanie roślin doniczkowych to niezbędny zabieg pielęgnacyjny, który powinniśmy wykonywać regularnie.

Jakie donice będą najlepsze dla roślin i czy da się połączyć ich styl i funkcjonalność tak, by stały się również ozdobą naszych wnętrz.

27.04.2024

Jakie donice będą najlepsze dla roślin i czy da się połączyć ich styl i funkcjonalność tak, by stały się również ozdobą naszych wnętrz.

Jakie donice będą najlepsze dla roślin i czy da się połączyć ich styl i funkcjonalność tak, by stały się również oz [...]

Sansevieria – żelazna roślina na prawie każde warunki

18.03.2024

Sansevieria – żelazna roślina na prawie każde warunki

Często zastanawiamy się, czy istnieje roślina uniwersalna do naszego mieszkania. Czy jest taki gatunek, który porad [...]

Jakie rośliny domowe nadają się do ciemnych mieszkań?

07.02.2024

Jakie rośliny domowe nadają się do ciemnych mieszkań?

Jeśli posiadamy słabo oświetlone mieszkanie lub biuro, to na pewno spotykamy się z problemem, czy rośliny poradzą s [...]

Kiedy i jak zabezpieczyć rośliny przed zimą

16.12.2023

Kiedy i jak zabezpieczyć rośliny przed zimą

Mimo że zimy są coraz cieplejsze, to właśnie nieprzewidywalność i zmienność tej pory roku powoduje, iż nasze roślin [...]

Choinka w doniczce to świetna alternatywa dla ciętych i sztucznych drzewek bożonarodzeniowych.

05.12.2023

Choinka w doniczce to świetna alternatywa dla ciętych i sztucznych drzewek bożonarodzeniowych.

Pomogę wybrać te najlepsze oraz doradzę jak zadbać o nie w ogrzewanych pokojach i salonach naszych domów.

Świąteczne miasteczko flora point otwarte!

23.11.2023

Świąteczne miasteczko Flora Point otwarte!

Nadszedł ten wyjątkowy w roku czas, kiedy sklep Florapoint zmienia się w magiczne świąteczne miasteczko.

Najlepsze rośliny do pokoju dziecięcego – ranking roślin do pokoju dziecięcego

25.10.2022

NAJLEPSZE ROŚLINY DO POKOJU DZIECIĘCEGO – RANKING ROŚLIN DO POKOJU DZIECIĘCEGO

Rośliny do pokoju dziecięcego muszą być przede wszystkim gatunkami bezpiecznymi i nietoksycznymi, które nawet w prz [...]

Nolina (beaucarnea) noga / stopa słonia - uprawa i wymagania

07.09.2022

Nolina (beaucarnea) Noga / stopa słonia - uprawa i wymagania

Mogłoby się zdawać, że coraz większa popularność roślin kolekcjonerskich odsuwa w cień modne niegdyś, zwykłe, prost [...]

Storczyki - pielęgnacja, uprawa i przesadzanie

30.07.2022

Storczyki - pielęgnacja, uprawa i przesadzanie

O modzie na uprawę roślin doniczkowych można śmiało powiedzieć, że utrzymuje się w trendzie wzrostowym. Ostatnie la [...]

Monstera dubia - uprawa, warunki, co zrobić żeby miała duże liście?

11.06.2022

Monstera Dubia - uprawa, warunki, co zrobić żeby miała duże liście?

Monstera dubia. Do niedawna kolekcjonerska roślina, która gościła w nielicznych domach. Dziś znacznie popularniejsz [...]

Uprawa magnolii - nie takie trudne jak się wydaje

11.03.2022

Uprawa magnolii - nie takie trudne jak się wydaje

Wydawałoby się, że taka piękność musi być bardzo delikatna i wymagająca a sukces w uprawie ich w naszym ogrodzie, j [...]

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe? - porady, fakty i mity

27.02.2024

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe? - porady, fakty i mity

Jeżeli chcemy zapewnić naszym zielonym przyjaciołom najlepsze warunki do wzrostu musimy nauczyć się je prawidłowo p [...]

Jak dbać o palmę? – wymagania i uprawa

29.11.2021

Jak dbać o palmę? – wymagania i uprawa

Palmy to niezwykle popularne rośliny doniczkowe. Na rynku dostępne jest wiele gatunków, odmian oraz krzyżówek. Częś [...]

Zamioculcas – wymagania i uprawa

26.11.2021

Zamioculcas – wymagania i uprawa

Zamioculcas to roślina dostępna na rynku od zawsze. W przestrzeni publicznej można ją spotkać wszędzie – w biurach, [...]

Sanseviera - wymagania i uprawa

26.11.2021

Sanseviera - wymagania i uprawa

Sansevierie to rośliny o niesłabnącej popularności od dziesiątek lat. Wpływ na to ma ich niezwykła odporność, na ni [...]

Pomysły na prezent dla miłośnika roślin

19.11.2021

POMYSŁY NA PREZENT DLA MIŁOŚNIKA ROŚLIN

Święta Bożego Narodzenia to czas ciepła, miłości, rodzinnych wzruszeń i radości. W ten wyjątkowy czas chcemy dzieli [...]

Syngonium podophyllum zroślicha - uprawa i porady

08.10.2021

Syngonium podophyllum zroślicha - uprawa i porady

Rodzaj Syngonium to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie obrazkowatych. Jego przedstawiciele [...]

Rhaphidophora tetrasperma – “monstera minima” - pielęgnacja

05.08.2021

Rhaphidophora tetrasperma – “Monstera Minima” - pielęgnacja

kompletny przewodnik po uprawie rhaphidophory

Szkodniki roślin domowych

04.08.2021

SZKODNIKI ROŚLIN DOMOWYCH

Szkodniki roślin to zmora większości hodowców, pasjonatów, hobbystów i kolekcjonerów. Walka z nimi to chleb powszed [...]

Monstera deliciosa - uprawa i wymagania

23.07.2021

Monstera deliciosa - uprawa i wymagania

Monstera dziurawa to niepodważalnie królowa i ikona mody na doniczkową uprawę roślin egzotycznych. Od lat stanowi g [...]

Strelicje & helikonie - uprawa i wymagania

19.07.2021

Strelicje & Helikonie - uprawa i wymagania

STRELITZIA kompletny przewodnik po uprawie strelicji reginae agusta nicolai oraz helikonii

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

28.04.2021

ROŚLINY DONICZKOWE OCZYSZCZAJĄCE POWIETRZE

Rośliny oczyszczające powietrze to niesłabnący trend ostatnich lat. Przełomowe w tym kierunku okazały się być badan [...]

Jak wykonać las w szkle?

26.04.2021

JAK WYKONAĆ LAS W SZKLE?

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się ozdoba, jaką jest las w szkle. To przeniesienie "dzikiej" natur [...]

Rośliny doniczkowe – podstawowa opieka

26.04.2021

ROŚLINY DONICZKOWE – PODSTAWOWA OPIEKA

Zazieleniona przestrzeń sprawia, że ​​wnętrze naszego domu lub biura staje się nastrojowe i przytulne. Jednak dobór [...]