29.11.2021
Filodendron jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej obfitych w gatunki rodzajów wśród roślin doniczkowych. Na rynku znajdziemy tysiące odmian, hybryd oraz okazów botanicznych (naturalnie występujących w przyrodzie). Są to rośliny niezwykle uniwersalne i banalnie proste w uprawie. Przybierają wiele form, kolorów oraz szybko rosną wypełniając przestrzeń zielenią. Niektóre gatunki to intensywnie rosnące pnącza, inne zaś przybierają formę rozet, z których wyrastają ogromne liście. Każdy znajdzie idealnego filodendrona dla siebie.
Na zielonym rynku znajdziemy także dużo wyjątkowych, barwnych odmian kolekcjonerskich. Warto zaznaczyć także, że filodendrony świetnie oczyszczają powietrze z substancji toksycznych, a dzięki zazwyczaj dużej powierzchni blaszek liściowych są wydajnymi, ekologicznymi nawilżaczami.
Stanowisko do uprawy philodendronów powinno być jasne bądź bardzo jasne. Należy jednak całkowicie wykluczyć bezpośrednią operację słoneczną, w wyniku, której liście mogą ulegnąć poważnym uszkodzeniom. Rośliny nie powinny też stać w zbyt ciemnym miejscu. Będzie to miało negatywny wpływ na tempo ich wzrostu, odporność oraz ogólną kondycję.
Philodendrony potrzebują stałej, wysokiej wilgotności powietrza (minimum 50%). Wilgotność możemy podnosić poprzez nawilżacze powietrza, lub stosując sprawdzone, domowe sposoby. Rośliny możemy także zraszać, pamiętając jednak by woda nie utrzymywała się zbyt długo na powierzchni blaszek liściowych, co może skutkować zgniliznami oraz chorobami grzybowymi.
Rodzaj Philodendron jest przedstawicielem rodziny obrazkowatych. Większość z nich to epifity bądź półepifity. Przekłada się to na dość specyficzne wymagania względem podłoża. Substrat dla tych roślin musi być silnie oddychający, przepuszczalny dla wody (nie akumulować jej nadmiaru) oraz posiadać zróżnicowaną frakcję (elementy o różnej grubości i teksturze).
Najlepiej sprawdzi się mix złożony z:
Tak skomponowane podłoże wpłynie na optymalny i zdrowy wzrost rośliny.
Rośliny podlewamy regularnie i obficie stosując zasadę wilgotno, ale nigdy mokro. Przed podlaniem rośliny należy upewnić się, że podłoże zdążyło już przeschnąć. Najlepiej zrobić to poprzez wsunięcie palca do substratu. Jeśli na skórze czujemy wilgoć, oznacza to, że musimy wstrzymać się z nawadnianiem roślin. Więcej na temat podlewania roślin możesz przeczytać we wpisie jaką woda podlewać kwiaty.
Zdecydowana większość roślin z rodzaju Philodendron to intensywnie rosnące i żarłoczne pnącza. Bardzo istotne w ich uprawie jest regularne i obfite w składniki mikro oraz makro nawożenie.
W sezonie wzrostu (wiosna - jesień) rośliny zasilamy średnio raz na dwa tygodnie stosując pełnoskładnikowe odżywki (więcej na temat nawożenia roślin). W okresie spoczynku (późna jesień - wczesna wiosna) całkowicie zaprzestajemy rytuału nawożenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w miesiącach zimowych doświetlamy rośliny i utrzymujemy wysoką temperaturę otoczenia. Tak stymulowane do wzrostu rośliny nadal wymagają nawożenia.
Należy pamiętać, że większość Philodendronów to pnącza. Z tego faktu wynika konieczność prowadzenia ich na odpowiedniej podporze, bez której roślina znacznie spowolni swój wzrost, masa zielona zacznie karłowacieć, a ogólna kondycja rośliny ulegnie znacznemu osłabieniu.
Podpora dla philodendronów powinna być stabilna, dość gruba (około 6-10 cm średnicy) oraz dobrze utrzymywać wilgotność. Najlepiej sprawdzą się paliki pokryte mchem torfowym. Roślina zacznie przyrastać do nich swoimi korzeniami powietrznymi, a jeśli zdecydowana większość jej międzywęźli znajdzie się w bezpośrednim kontakcie powierzchniowym z podporą, wystartuje z bardzo intensywnym wzrostem i produkcją coraz większych liści.
Philodendrony jak większość epifitów przesadzamy rzadko i tylko wtedy kiedy bryła korzeniowa wyraźnie nie mieści się już w dotychczasowej doniczce. Taka praktyka pozytywnie wpływa na tempo wzrostu, wielkość nowych przyrostów oraz znacznie ogranicza ryzyko przelania roślin. Kiedy podejmiemy decyzję o przesadzeniu naszego filodendrona, roślinę należy przenieść do pojemnika maksymalnie o dwa rozmiary większego (ok. 5cm).
Philodendrony to rośliny niezwykle łatwe do rozmnożenia przez sadzonki szczytowe oraz pędowe. Roślinę mateczną zawsze tniemy tak, aby pobrany materiał posiadał co najmniej dwa liście i chociaż jeden aktywny węzeł. Węzły to zgrubienia znajdujące się pomiędzy liśćmi / kolejnymi przyrostami.
Pobraną sadzonkę ukorzeniamy w wodzie, wilgotnym perlicie bądź mchu torfowym, a gdy korzenie osiągną długość kilku centymetrów, przesadzamy ją do podłoża docelowego.
Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji