11.06.02022
Czerwiec to miesiąc sadzenia hortensji w ogrodzie. Najdłuższe dni w roku oraz duża wilgotność powietrza, sprawiają że te pochodzące z Azji krzewy, mają idealne warunki do pokazania się od swej najpiękniejszej strony. Kwiatostany hortensji są duże i obfite a ich kolorystyka jest bardzo zróżnicowana. Dominują kolory od białego przez kremowy, różowy i czerwony ale nie brakuje też gatunków i odmian hortensji o kwiatach niebieskich i fioletowych.
Najbardziej popularnym gatunkiem jest hortensja ogrodowa, jej kwiaty są duże, okrągłe a kolory jakimi może się pochwalić to biały, różowy, czerwony i niebieski. Jest też kilka odmian o prążkowanych płatkach kwiatów.
Mimo swej ogromnej urodzie i popularności, nie jest to gatunek łatwy do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Potrzebuje miejsc cienistych i osłoniętych od zimowych wiatrów. Takie warunki są konieczne do zapewnienia im szczególnie w centralnej części kraju, gdzie suche lata i zimy nie sprzyjają ich zdrowemu wzrostowi po posadzeniu w pełnym słońcu.
Na północy i południu kraju gdzie klimat jest bardziej wilgotny, hortensje ogrodowe z powodzeniem mogą rosnąc na słonecznym stanowisku, osiągając imponujące rozmiary i obfite kwiatostany. Hortensje ogrodowe pąki kwiatowe zawiązują na jesieni co sprawia, że są one narażone na zimowe przemarzanie. Stąd właśnie częsty problem ze słabym ich kwitnieniem w następnym roku. Warto w takiej sytuacji przykrywać krzewy na zimę białą agrowłókniną, która chroni przed mroźnym wiatrem oraz odbija promienie słoneczne.
Ostatnio jednak powstały nowe odmiany tego gatunku w tzw. serii 'Forever Ever', które potrafią już zawiązać pąki na tegorocznych pędach unikając przemarznięcia nawet w chłodniejszych regionach kraju.
Te odmiany lepiej sobie też radzą w pełnym nasłonecznieniu od innych hortensji ogrodowych. Nie polecam ich jednak do uprawy doniczkowej na tarasach. Krzewy te powinny mocno się ukorzenić, by korzenie zaspokoiły ich spore zapotrzebowanie na wodę.
Pamiętajmy jednak, że nic w przyrodzie nie ginie i natura obdarzyła nas innymi równie pięknymi hortensjami bukietowymi i drzewiastymi, które są zdecydowanie bardziej odporne na klimat panujący w naszym kraju. Kwitną jednak trochę później.
Hortensje bukietowe są jeszcze bardziej zróżnicowane od swych ogrodowych sióstr. Możemy spotkać gatunki bardzo niskie, dorastające zaledwie do 1m wysokości, takie jak odmiana 'Bobo' o pięknych białoróżowych i gęstych kwiatach, oraz ogromne i majestatyczne odmiany osiągające ponad 2m wzrostu.
Takie odmiany jak 'Vanilla Frise' czy 'Fantom' oprócz imponujących rozmiarów, mają tę niebywałą zaletę, że ich kwiaty rozwijają się jako białe a z upływem czasu, od dołu ku górze zaczynają czerwienieć.
Jeśli ktoś z nas potrzebuje bardziej stonowane kolory w ogrodzie, może posadzić odmianę hortensji bukietowej w odmianie ' Limelight'. Ta bardzo wysoka hortensja, charakteryzuje się olbrzymimi, wiechowatymi kwiatostanami w kolorze limonki. Pędy ma sztywne, nie łamiące się na wietrze a sama odmiana należy do jednej z bardziej odpornych hortensji w ogrodzie.
Inną piękną hortensją ale o idealnie okrągłych, białych kwiatostanach jest hortensja drzewiasta w odmianie 'Anabelle'. To wysoki gatunek, dorastający do ok 2m. A obfitym kwitnieniem przypomina piękne, stare odmiany kalin, tak licznie występujących kiedyś w naszych ogrodach. Ciekawą odmianą na rynku jest również hortensja 'Pink Anabelle' która ma mniejszy wzrost i drobniejsze kwiaty ale za to o oryginalnym, różowym zabarwieniu. Ostatnio na rynku pojawiła się nowa odmiana 'Strong Anabelle' która od swej starszej siostry różni się tym, że jej pędy są zdecydowanie sztywniejsze i nie wyginają się podczas obfitych opadów deszczu.
Hortensje bukietowe i drzewiaste nie przemarzają w naszych ogrodach, są odporne na szkodniki a ich obfite kwitnienie jest wręcz gwarantowane. Atrakcyjność kwiatów doceniają również motyle, które licznie odwiedzają delikatnie pachnące krzewy. Te hortensje można uprawiać również w pojemnikach na tarasach i balkonach. Są zdecydowanie bardziej odporne na mróz, wiatr i upały.
Trzeba jednak pamiętać o kilu prostych zasadach pielęgnacji hortensji bukietowych.
Sadzić je powinniśmy do lekko kwaśnego podłoża i dość obficie podlewać, gdyż nie lubią suszy. Hortensje szczególnie te uprawianie w donicach, powinny być systematycznie nawożone, gdyż ich ogromne kwiaty potrzebują dużej ilości składników odżywczych. Odpowiednio dobrane nawozy zapewnią ich długie i obfite kwitnienie aż do jesiennych przymrozków. Warto też pamiętać o wiosennym cięciu wszystkich pędów nad 3-4 oczkiem, najlepiej w marcu. Stymuluje to roślinę do wypuszczenia nowych, jeszcze liczniejszych pędów, które w lecie powinny zakwitnąć i cieszyć nasze oczy aż do końca września.
Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji