26.04.2021
Czarująca kombinacja - szkło i rośliny. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się ozdoba, jaką jest las w szkle. To przeniesienie "dzikiej" natury do wnętrza naszego domu, nadające mu niesamowitego charakteru i klimatu. Na rynku dostępne są gotowe lasy w szkle, jednak zapewniamy, że największą satysfakcję przyniosą te zrobione przez nas samych. Tworzenie takiej dekoracji jest niesamowicie łatwym i przyjemnym procesem. Zaczynamy!
Las w szkle to niezbędny element w domu miłośnika roślin. Połączenie zielonych roślin ze szkłem jest efektowną kombinacją, która wprowadzi do pomieszczenia designerski klimat.
Jednak czym tak naprawdę jest las w szkle?
To zazwyczaj zamknięta szklana butelka lub słoik z mini roślinami wypełniającymi jej wnętrze. Jeżeli lubisz zazielenioną przestrzeń, jednak nie masz dużej wiedzy o uprawie różnych gatunków, to las zamknięty w szkle sprawdzi się idealnie. Rośliny, którymi wypełnimy nasz słoik, nie potrzebują opieki, ponieważ woda i składniki mineralne krążą w obiegu zamkniętym.
Potrzebne:
• Szklana butelka lub naczynie (zamykane lub częściowo otwarte)
• Około 3 małych roślin (w zależności od wielkości naczynia)
• Ziemia
• Żwir, piasek lub drobne kamienie
• Mech lub inna dekoracja
•Węgiel aktywny (polecany, jeżeli słój ma być zamknięty)
Przed przystąpieniem do tworzenia lasu, musisz pamiętać, by słój lub butelkę dokładnie wyczyścić. Ułatwi to pozbycie się drobnoustrojów, które mogłyby wpłynąć na tworzenie się nieprawidłowego mikroklimatu we wnętrzu.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie wszystkich niezbędnych rzeczy, które wcześniej zakupimy. Stanowisko pracy dobrze jest także zabezpieczyć folią lub gazetami, by przy ewentualnym rozsypaniu się podłoża, nie było zbyt wielkiego bałaganu.
Naczynie musi być bardzo dokładnie umyte i wypłukane.
Przed przystąpieniem do tworzenia warstwy dolnej, sprawdź ułożenie roślin w słoju. Od tego będzie zależał finalny wygląd całej dekoracji. Poświęć chwilę na ten etap i dopasuj rośliny tak, by wszystko ze sobą współgrało.
Kiedy już wiesz jak ma wstępnie wyglądać ułożenie roślin, na dno można nasypać warstwę keramzytu lub żwiru o wysokości około 2-3 cm. Nie musi być bardzo precyzyjnie, nierówności stworzą ciekawy wzór. Możesz użyć więcej niż jeden rodzaj kamyków np. o różnych kolorach. Taki drenaż uchroni rośliny w twojej kompozycji przed nadmiarem wody.
Kiedy już w słoju znajduje się keramzyt i/lub żwir, możesz przystąpić do wykładania dna ziemią.
PRO TIP: Przed nasypaniem ziemi możesz dodać aktywny węgiel, który zapobiegnie powstawaniu pleśni w Twoim lesie. Szczególnie polecane jest zastosowanie węgla aktywnego w słojach, które nie posiadają dodatkowych otworów.
Czas na rośliny! Delikatnie wyjmij miniaturowe sadzonki z plastikowych doniczek. Jeśli wokół korzeni jest dużo luźnej ziemi, możesz ją ostrożnie usunąć. W miarę możliwości postaraj się oczyścić korzenie delikatnie, tak by ich nie uszkodzić. W miejscu, w którym chcesz posadzić roślinę, zrób mały dołek, a następnie po wprowadzeniu sadzonki, zabezpiecz jej korzenie.
Twój las w szkle jest już prawie gotowy! Możesz go dodatkowo przyozdobić wedle swojego gustu za pomocą mchu, żwiru, kamieni lub innych dodatków. Wszystkie te materiały są naturalne, ale oczywiście możesz również zdecydować się na kolorowy żwir. W ten sposób nadasz swojej kompozycji w szkle dodatkowy, radosny akcent.
Teraz gdy Twoja własna kompozycja w szkle jest już skończona, możesz umieścić ją w wybranym miejscu w pokoju. Stanowisko nie powinno być narażone na zbyt dużo światła i ciepła, ale też nie może być zbyt ciemne. Jeżeli zdecydowałeś się na las zamknięty, nie zakrywaj go od razu po posadzeniu. Pozostaw swoje naczynie otwarte przez co najmniej tydzień, a następnie zamknij je. Jeśli zauważysz, że woda skrapla się już po upływie jednego dnia, zdejmij korek i pozostaw słój otwarty jeszcze przez jakiś czas. Po kilku dniach możesz oczywiście ponownie go zamknąć. Jeżeli woda w ogóle nie skrapla się na ściankach, należy naczynie otworzyć i odrobinę podlać rośliny.
POWODZENIA!
Na rynku są również dostępne gotowe szklane lasy. Rośliny w terrarium nie potrzebują opieki, ponieważ żyją z przetworzonego tlenu, skroplonej wody i składników odżywczych. Sadzonki w szkle bez przykrycia, zraszamy mniej więcej raz na tydzień.
Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji