Flora Point
Blog

Jakie rośliny domowe nadają się do ciemnych mieszkań?

07.02.2024

Jakie rośliny domowe nadają się do ciemnych mieszkań?

Autor: Sławomir Rogowski

Udostępnij ten wpis:
Zdjęcie autora

Jeśli posiadamy słabo oświetlone mieszkanie lub biuro, to na pewno spotykamy się z problemem, czy rośliny poradzą sobie z tak trudnymi warunkami, jakie powstają przy niedoborze światła dziennego. Ciemna łazienka, sypialnia, przedpokój czy kuchnia to miejsca, w których rośliny mogą nie przetrwać jeśli nie zostaną odpowiednio dobrane pod kątem odpowiedniego gatunku i odmiany. Aby sprostać temu zadaniu, powinniśmy zasięgnąć rad ekspertów w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych, lub przeczytać poniższy artykuł, w którym dowiemy się:

* Czemu rośliny nie mogą żyć w absolutnej ciemności.

* Jak doświetlić rośliny w ciemnych pomieszczeniach.

* Jakie gatunki roślin lubią cień.

* Charakterystyka poszczególnych odmian roślin lubiących ciemne miejsca, takie jak łazienki i sypialnie.


Wszystkie rośliny są samożywne, to znaczy że same wytwarzają sobie pokarm. Mają bowiem zdolność pobierania substancji z otoczenia i wytwarzania z nich związków do budowy i rozwoju organizmu. Jednak ten proces, zwany fotosyntezą, może zachodzić tylko i wyłącznie przy udziale światła dziennego. W skrócie, podczas fotosyntezy przy użyciu dwutlenku węgla, wody i przy pomocy energii ze światła słonecznego, powstają związki organiczne, które żywią roślinę. Brak światła słonecznego zablokuje więc ten proces i w dość szybkim czasie doprowadzi roślinę do śmierci.

Oczywiście są różnego rodzaju gatunki roślin, które tego światła potrzebują zdecydowanie mniej, potrafiąc żyć w głębokim cieniu i dobrze się rozwijać. Zawsze jednak światło dzienne w mniejszym lub większym stopniu musi być wokół nich.

Aby poprawić roślinom warunki świetlne w ciemnym pomieszczeniu, możemy zastosować żarówki doświetlające. Świetnie się one nadają do zastosowań w łazience bez okien czy ciemnej kuchni. Musimy jednak pamiętać, by miały oddzielne źródło zasilania, aby świecić przynajmniej 8 godzin dziennie. Bardzo dobrym rozwiązaniem są systemy naświetlające firmy Verticana, które emitują białe, przyjemne dla ludzi światło 5000K, skutecznie poprawiającym wzrost roślin. Żarówki te mają różnego rodzaju soczewki, dla oświetlania różnego kształtu pomieszczeń. Jedna żarówka naświetla skutecznie ok 1 m2 pomieszczenia, dając życiodajną energię naszym roślinom.

Jakie zatem powinniśmy brać pod uwagę kwiaty do ciemnego pokoju?

Wybrałem dla Was TOP 15 najlepszych i najpiękniejszych:

* Sanseveria

* Zamiokulkas

* Aspidistra

* Spathiphyllum

* Aglaonema

* Philodendron

* Areca

* Kentia

* Nephrolepis

* Calathea

* Epipremnum

* Asplenium

* Chlorophytum

* Chamaedora

* Stromante

Zacznijmy od tych najbardziej odpornych, które zniosą minimalną ilość światła dziennego w ciemnym pokoju.

Sansevieria 'trifasciata laurentii' – sansewierie zwane wężownicami, charakteryzują się długimi, lancetowatymi liśćmi w tej, konkretnej odmianie o żółtych obrzeżach. Potrafią szybko dorastać nawet do 2m. To jedna z bardziej odpornych roślin, uprawianych w naszych warunkach domowych. Zniesie nie tylko bardzo głęboki cień, ale również jest odporna na suszę. Wężownica uwielbia ciasne doniczki, nie trzeba więc jej przez długie lata przesadzać. To świetna roślina do ciemnej kuchni lub sypialni, pamiętajmy, by podlewać ją bardzo rzadko, wystarczy raz w miesiącu. Preferuje podłoże przepuszczalne, najlepiej do kaktusów i sukulentów Compo Sana.

Zamioculcas zamiifolia – zamiokulkas zamiolistny to jedna z najpopularniejszych roślin do ciemnej sypialni lub przedpokoju. Charakteryzuje się dość gęstym, ciemnozielonym i błyszczącym ulistnieniem. Dorasta do ok 150 cm wysokości i jest bardzo odporny na suszę. Tak ja sansewieria, lubi ciasne doniczki i nie wymaga przesadzania przez wiele lat. Nie jest też zbyt silnie rosnącą rośliną, wypuszcza kilka pędów rocznie. Podlewanie powinno być ograniczone do jednego razu w miesiącu. Najlepiej rośnie w podłożu przepuszczalnym do roślin zielonych Compo Sana.

Aspidistria eliator aspidistria wyniosła, zwana też żelaznym liściem, należy do jednej z najbardziej odpornych roślin domowych. Charakteryzuje się pięknymi, wyprostowanymi ciemnozielonymi liśćmi, które cięte, często używane są we florystyce do tworzenia bukietów. Świetnie też nadaje się do ciemnych sypialni i kuchni. Jest odporna na susze ale i przelanie. W ciemnych pomieszczeniach radzi sobie bardzo dobrze, choć wzrost jej jest wtedy powolniejszy. Aspidistria jest rośliną długowieczną i będzie cieszyć nasze oczy wiele lat. Najlepszym podłożem dla tej rośliny jest ziemia do roślin zielonych Compo Sana.

Jakie kwiaty cieniolubne powinniśmy uprawiać w sypialni, by również skutecznie oczyszczały nam powietrze? Oto klika gatunków:

Spathiphyllum 'Seet Izabella' – ta odmiana skrzydłokwiatu jest dość nowa, bo opatentowana została w 2020 roku. Jej charakterystyczne, szerokie liście o sztywnych łodygach, świetnie filtrują powietrze w naszych sypialniach, zapewniając zdrowy i spokojny sen. Jest to roślina łatwa w uprawie, odporna na suszę. Powinniśmy ją podlewać dopiero, gdy liście zaczynają lekko więdnąć. Skrzydłokwiaty najlepiej uprawiać w podłożu do roślin zielonych Compo Sana. Innymi cennymi odmianami tych roślin dekoracyjnych także z białych kwiatów są: 'Sweet Sebastiano', 'Sensation', 'Bingo Cupido'

Aglaonema 'maria' – to bardzo atrakcyjna odmiana, o wielobarwnych liściach, które lubią rozproszone światło. Jej spore zdolności do oczyszczania powietrza, sprawiają, iż wyśmienicie nadają się do uprawy w cienistej sypialni. Podlewać ją powinniśmy umiarkowanie, dopiero gdy górna warstwa podłoża całkowicie wyschnie. Aglaonemy rosną dość wolno, więc przesadzać powinniśmy ją co 3-4 lata w podłoże do roślin zielonych Compo Sana. Cennymi odmianami tych pięknych roślin są również Aglaonema 'Stripes', 'Silver Bay' i 'Cutlass'

Philodendron hedericum 'scandens' – filodendron sercolistny, to pnącze o ciemnozielonych liściach kształtem przypominających serce. Wymaga dość solidnych podpór, gdyż jego wzrost jest bardzo silny. Brak podpory i prowadzenie filodendrona jako rośliny zwisającej, zdecydowanie ogranicza jego wzrost oraz wielkość liści. Podłoże jakie powinniśmy zastosować w jego uprawie to ziemia do roślin zielonych Compo Sana, które powinno być stale lekko wilgotne.

Równie ciekawym pnączem do ciemnej sypialni jest Epipremnum aureum, którego liście są zielone z żółtymi przebarwieniami. Tak samo jak filodendron wymaga podpór, by jego wzrost był dynamiczny a liście duże. Roślina jest bardzo odporna na suszę oraz niedobór światła dziennego. Wymagania glebowe ma niewielkie i bardzo łatwo rozmnaża się przez podział pędów.

Stale, lekko wilgotne podłoże preferuje też Calathea goeppertia warscewiczii. Roślina ta należy do rodziny marantowatych i ozdobna jest przede wszystkim z barwnych liści, które bardzo skutecznie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Jej piękny pokrój i ubarwienie, ozdobi naszą sypialnię lub ciemną łazienkę, w której wilgotność jest wyższa niż w innych pomieszczeniach.

Czy palmy mogą rosnąć w ciemnym pomieszczeniu?

Oczywiście że tak! Jest kilka gatunków, które świetnie nadadzą się do ciemnej kuchni, przedpokoju lub łazienki.

Dypsis lutescens – palma areka żółtawa, to egzotyczna, wysoka roślina, która jest jedną z najskuteczniejszych roślin w oczyszczaniu powietrza. Stąd jej miejsce powinno być zapewnione również w każdej ciemnej sypialni. Jest to roślina bardzo łatwa w uprawie. Dorasta do 2m wysokości a jej jasnozielone, pierzaste liście nie przestają rosnąć nawet w okresie zimy. Ponieważ lubi wilgotne powietrze, świetnie też będzie sobie radzić w łazience. Podłoże w jakim powinna się rozwijać to ziemia do roślin zielonych Compo Sana.

Howea forsteriana – palma kencja, to roślina która świetnie sobie daje radę rosnąc w półcieniu. Spokojnie możemy uprawiać ją w ciemnej łazience czy też sypialni. Jest też długowieczna, znane są osobniki które od 40 lat żyją i mają się dobrze w ciemnych pomieszczeniach. Kencja powinna mieć zawsze lekko wilgotne podłoże ale nie wolno dopuścić do przelania. Najlepiej, gdy woda do podlewania jest letnia, przyspiesza to zdecydowanie wzrost rośliny, która może dorosnąć nawet do kilku metrów. Ponieważ pochodzi z rejonów subtropikalnych, to idealnym dla niej miejscem może być nasza łazienka lub kuchnia. Ziemia do uprawy powinna być lekko wilgotna i przepuszczalna, najlepiej nadaje się do tego podłoże do roślin zielonych Compo Sana.

Hamaedorea elegans – palma koralowa, to bardzo łatwa w uprawie roślina. Rośnie dość wolno i osiąga ok 150 cm wysokości. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, które powoduje oparzenia na liściach. Stąd zalecane jest uprawianie tej rośliny w pomieszczeniach o rozproszonym świetle. Cieniste pokoje a szczególnie wilgotna łazienka, to idealne miejsce dla jej wzrostu. Hamaedorea lubi ciasne doniczki, więc nie wymaga regularnego przesadzania. Odpowiednim podłożem jest ziemia do roślin zielonych Compo Sana.

Jakie rośliny najlepiej sprawdzą nam się w zacienionej i wilgotnej łazience?

Łazienka to specyficzne pomieszczenie. Jest wilgotna i ciepła, jeśli dochodzi do niej tylko niewielka ilość światła to roślinami, które najlepiej się nadadzą do takiego miejsca, są paprocie i zielistki.

Asplenium nidus 'crispy wave' – zanokcica gniazdowa, to jedna z piękniejszych paproci uprawianych w naszych mieszkaniach. Uwielbiają zacienione miejsca i wysoką wilgotność zarówno powietrza jak i podłoża. Temperatura jaką lubią powinna oscylować w zakresie 15-25 stopni i nie powinna zbyt gwałtownie się wahać. Stąd, moja rada by nie stawiać jej przy oknie, które w chłodne dni będzie otwierane. Zanokcica również nie lubi zbyt częstego przesadzania. Póki korzenie nie wychodzą z doniczki ten zabieg nie jest potrzebny, 3-5 lat w jednym pojemniku bez problemu ta paproć wytrzyma. Oprócz wysokich zdolność oczyszczania powietrza, Asplenium jak wszystkie paprocie korzystnie jonizują powietrze. Warto więc uprawiać ją nie tylko w łazience ale również w pomieszczeniach typu sypialnia czy salony z dużą ilością elektroniki. W takich pomieszczeniach powinniśmy jednak pamiętać o regularnym jej podlewaniu i zraszaniu. Podłoże w jakim najlepiej będzie rosło to ziemia do roślin zielonych Compo Sana.

Nephrolepis 'green lady' To chyba najpopularniejsza paproć doniczkowa uprawiana u nas od lat. Stale wilgotne ale nigdy mokre podłoże, oraz rozproszone światło wokół niej, to gwarancja sukcesu w uprawie tej ciekawej rośliny. Oprócz wyjątkowych zdolności do oczyszczania powietrza oraz jego jonizacji, Nephrolepis jest też bezpieczny dla zwierząt. Bez problemu możemy ją uprawiać w pomieszczeniach, gdzie mieszkają z nami koty, papugi i kanarki. Cenna odmiana 'green lady' charakteryzuje się podwójnie pierzastymi listkami oraz gęstą rozetą, która rozrasta się do dość sporych rozmiarów. Jeśli chcemy ją uprawiać w pokojach innych niż łazienka, to powinniśmy pamiętać by była regularnie zraszana, szczególnie gdy w zimę temperatura jest wyższa w pokoju niż 20 stopni. Idealnym podłożem do jej uprawy jest ziemia do roślin zielonych Compo Sana.

Chlorophytum comosum – zielistka to bardzo popularna od lat roślina w naszych mieszkaniach. Doceniały ją już nasze babcie ze względu na bardzo niskie wymagania oraz szybki wzrost i łatwe rozmnażania rośliny. Chlorophytum jest rośliną, która najskuteczniej ze wszystkich wcześniej opisywanych gatunków, oczyszcza powietrze z substancji toksycznych. Jest ozdobna przede wszystkim z dwubarwnych liści, które są podłużne i łukowato wygięte ku dołowi. Liczne, wydawane przez roślinę łodygi zakończone są nowymi, młodymi roślinami, które wystarczy odciąć i ukorzenić w oddzielnej doniczce. Podłoże w jakim ma rosnąć, powinno być tylko lekko wilgotne, najlepiej do roślin zielonych firmy Compo SanaŁazienka ze wschodnim lub północnym oknem, to najlepszy pokój do jej uprawy.

Stromante 'Triostar' – jest jedną z piękniejszych roślin, które powinny świetnie się sprawdzić w zacienionej i wilgotnej łazience. Pochodzi z Ameryki Środkowej i cechuje się pięknymi wielobarwnymi liśćmi o sztywnej budowie i błyszczącej powierzchni. Jest to dość silnie rosnąca roślina do 150 cm wysokości i 60 centymetrów szerokości. Goeppertia wymaga stale wilgotnego powietrza. Łazienka bez bezpośredniego nasłonecznienia jest dla niej optymalnym pomieszczeniem. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne i próchniczne. Najlepiej w jej uprawie sprawdzi się ziemia do roślin zielonych firmy Compo Sana.

To oczywiście tylko niektóre gatunki roślin cieniolubnych, które możemy uprawiać w sypialni, łazience salonie lub kuchni. Więcej ciekawych odmian, możemy zobaczyć na naszej stronie www.florapoint.pl lub bezpośrednio w naszym sklepie stacjonarnym.

Aby rośliny do ciemnego pomieszczenia, zdrowo się rozwijały i cieszyły nasz wzrok, musimy szczególnie pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji, podlewaniu i ewentualnym doświetlaniu specjalnymi żarówkami.   

Sławomir Rogowski

Autor wpisu

Sławomir Rogowski

Z wykształcenia jestem architektem krajobrazu, specjalizuję się w uprawie drzew i krzewów liściastych w warunkach miejskich. Moją drugą wielką pasją jest fotografia, w tym przyrodnicza jestem laureatem wielu konkursów fotograficznych w Polsce i Europie. Od ponad 10 lat doradzam klientom przy wyborze roślin w centrum ogrodniczym Flora Point.

Podobne artykuły

Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji

Czy rośliny muszą wyglądać idealnie?

10.09.2024

Czy rośliny muszą wyglądać idealnie?

Czy rośliny muszą wyglądać idealnie?

Czy przesadzać rośliny doniczkowe zaraz po zakupie?

03.06.2024

Czy przesadzać rośliny doniczkowe zaraz po zakupie?

Przesadzanie roślin doniczkowych to niezbędny zabieg pielęgnacyjny, który powinniśmy wykonywać regularnie.

Jakie donice będą najlepsze dla roślin i czy da się połączyć ich styl i funkcjonalność tak, by stały się również ozdobą naszych wnętrz.

27.04.2024

Jakie donice będą najlepsze dla roślin i czy da się połączyć ich styl i funkcjonalność tak, by stały się również ozdobą naszych wnętrz.

Jakie donice będą najlepsze dla roślin i czy da się połączyć ich styl i funkcjonalność tak, by stały się również oz [...]

Sansevieria – żelazna roślina na prawie każde warunki

18.03.2024

Sansevieria – żelazna roślina na prawie każde warunki

Często zastanawiamy się, czy istnieje roślina uniwersalna do naszego mieszkania. Czy jest taki gatunek, który porad [...]

Kiedy i jak zabezpieczyć rośliny przed zimą

16.12.2023

Kiedy i jak zabezpieczyć rośliny przed zimą

Mimo że zimy są coraz cieplejsze, to właśnie nieprzewidywalność i zmienność tej pory roku powoduje, iż nasze roślin [...]

Choinka w doniczce to świetna alternatywa dla ciętych i sztucznych drzewek bożonarodzeniowych.

05.12.2023

Choinka w doniczce to świetna alternatywa dla ciętych i sztucznych drzewek bożonarodzeniowych.

Pomogę wybrać te najlepsze oraz doradzę jak zadbać o nie w ogrzewanych pokojach i salonach naszych domów.

Świąteczne miasteczko flora point otwarte!

23.11.2023

Świąteczne miasteczko Flora Point otwarte!

Nadszedł ten wyjątkowy w roku czas, kiedy sklep Florapoint zmienia się w magiczne świąteczne miasteczko.

Najlepsze rośliny do pokoju dziecięcego – ranking roślin do pokoju dziecięcego

25.10.2022

NAJLEPSZE ROŚLINY DO POKOJU DZIECIĘCEGO – RANKING ROŚLIN DO POKOJU DZIECIĘCEGO

Rośliny do pokoju dziecięcego muszą być przede wszystkim gatunkami bezpiecznymi i nietoksycznymi, które nawet w prz [...]

Nolina (beaucarnea) noga / stopa słonia - uprawa i wymagania

07.09.2022

Nolina (beaucarnea) Noga / stopa słonia - uprawa i wymagania

Mogłoby się zdawać, że coraz większa popularność roślin kolekcjonerskich odsuwa w cień modne niegdyś, zwykłe, prost [...]

Storczyki - pielęgnacja, uprawa i przesadzanie

30.07.2022

Storczyki - pielęgnacja, uprawa i przesadzanie

O modzie na uprawę roślin doniczkowych można śmiało powiedzieć, że utrzymuje się w trendzie wzrostowym. Ostatnie la [...]

Monstera dubia - uprawa, warunki, co zrobić żeby miała duże liście?

11.06.2022

Monstera Dubia - uprawa, warunki, co zrobić żeby miała duże liście?

Monstera dubia. Do niedawna kolekcjonerska roślina, która gościła w nielicznych domach. Dziś znacznie popularniejsz [...]

Uprawa magnolii - nie takie trudne jak się wydaje

11.03.2022

Uprawa magnolii - nie takie trudne jak się wydaje

Wydawałoby się, że taka piękność musi być bardzo delikatna i wymagająca a sukces w uprawie ich w naszym ogrodzie, j [...]

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe? - porady, fakty i mity

27.02.2024

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe? - porady, fakty i mity

Jeżeli chcemy zapewnić naszym zielonym przyjaciołom najlepsze warunki do wzrostu musimy nauczyć się je prawidłowo p [...]

Jak dbać o palmę? – wymagania i uprawa

29.11.2021

Jak dbać o palmę? – wymagania i uprawa

Palmy to niezwykle popularne rośliny doniczkowe. Na rynku dostępne jest wiele gatunków, odmian oraz krzyżówek. Częś [...]

Zamioculcas – wymagania i uprawa

26.11.2021

Zamioculcas – wymagania i uprawa

Zamioculcas to roślina dostępna na rynku od zawsze. W przestrzeni publicznej można ją spotkać wszędzie – w biurach, [...]

Sanseviera - wymagania i uprawa

26.11.2021

Sanseviera - wymagania i uprawa

Sansevierie to rośliny o niesłabnącej popularności od dziesiątek lat. Wpływ na to ma ich niezwykła odporność, na ni [...]

Pomysły na prezent dla miłośnika roślin

19.11.2021

POMYSŁY NA PREZENT DLA MIŁOŚNIKA ROŚLIN

Święta Bożego Narodzenia to czas ciepła, miłości, rodzinnych wzruszeń i radości. W ten wyjątkowy czas chcemy dzieli [...]

Syngonium podophyllum zroślicha - uprawa i porady

08.10.2021

Syngonium podophyllum zroślicha - uprawa i porady

Rodzaj Syngonium to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie obrazkowatych. Jego przedstawiciele [...]

Rhaphidophora tetrasperma – “monstera minima” - pielęgnacja

05.08.2021

Rhaphidophora tetrasperma – “Monstera Minima” - pielęgnacja

kompletny przewodnik po uprawie rhaphidophory

Szkodniki roślin domowych

04.08.2021

SZKODNIKI ROŚLIN DOMOWYCH

Szkodniki roślin to zmora większości hodowców, pasjonatów, hobbystów i kolekcjonerów. Walka z nimi to chleb powszed [...]

Monstera deliciosa - uprawa i wymagania

23.07.2021

Monstera deliciosa - uprawa i wymagania

Monstera dziurawa to niepodważalnie królowa i ikona mody na doniczkową uprawę roślin egzotycznych. Od lat stanowi g [...]

Strelicje & helikonie - uprawa i wymagania

19.07.2021

Strelicje & Helikonie - uprawa i wymagania

STRELITZIA kompletny przewodnik po uprawie strelicji reginae agusta nicolai oraz helikonii

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

28.04.2021

ROŚLINY DONICZKOWE OCZYSZCZAJĄCE POWIETRZE

Rośliny oczyszczające powietrze to niesłabnący trend ostatnich lat. Przełomowe w tym kierunku okazały się być badan [...]

Jak wykonać las w szkle?

26.04.2021

JAK WYKONAĆ LAS W SZKLE?

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się ozdoba, jaką jest las w szkle. To przeniesienie "dzikiej" natur [...]

Rośliny doniczkowe – podstawowa opieka

26.04.2021

ROŚLINY DONICZKOWE – PODSTAWOWA OPIEKA

Zazieleniona przestrzeń sprawia, że ​​wnętrze naszego domu lub biura staje się nastrojowe i przytulne. Jednak dobór [...]