Flora Point
Blog

Monstera Dubia - uprawa, warunki, co zrobić żeby miała duże liście?

11.06.2022

Monstera Dubia - uprawa, warunki, co zrobić żeby miała duże liście?

Autor: Mikołaj Kołodziejski

Udostępnij ten wpis:
Monstera Dubia - uprawa, warunki, co zrobić żeby miała duże liście?

Monstera dubia. Do niedawna kolekcjonerska roślina, która gościła w nielicznych domach. Dziś znacznie popularniejszy gatunek, który podbił serca wielu entuzjastów na całym świecie. Naturalnie występuje w Hondurasie, Peru i północnej Brazylii. Niewymagająca, prosta w uprawie, piękna i co najciekawsze przechodząca w trakcie swojego cyklu rozwojowego ogromną przemianę od formy juwenalnej do formy dorosłej. 

Jest intensywnie rosnącym pnączem. Słowo "pnączem" jest w jej przypadku kluczowe. W przypadku tej rośliny, to określenie wymusza bezwzględnie formę jej uprawy na podporze. Bez podpory Monstera dubia błyskawicznie zacznie karłowacieć, a kondycja rośliny ulegać znaczącemu pogorszeniu. 

Najlepszymi podporami są surowe deski drewniane, które dzięki sojej porowatej strukturze umożliwiają roślinie przyczepianie się korzeniami powietrznymi. Deski są do tego szerokie, przez co Monstera będzie miała dużo miejsca do rozwijania swoich dużych liści, których rozmiary bywają imponujące i to jeszcze w formie niedojrzałej - juwenalnej. Jeśli jednak wizja desek wbitych w doniczkę nie jest dla Was ze względów wizualnych, równie dobrze sprawdzą się podpory kokosowe, pale z naturalnego drewna czy wszelkie konstrukcje z mchu spahnum. Najważniejsze jest to aby podpora była stabilna, adekwatnie szeroka do wielkości rośliny i posiadała chropowatą, porowatą strukturę. 

Monstera Dubia - uprawa, warunki, co zrobić żeby miała duże liście?
Monstera dubia forma juwenalna - młoda 

Metamorfoza rośliny

Jak zdążyłem już wspomnieć, Monstera Dubia w trakcie swojego życia przechodzi ogromną metamorfozę, bardzo podobną do tych znanych z Monstery siltepecana. Z małych, sercowatych i silnie przylegających do podpory liści, blisko i gęsto osadzonych przy pędzie wzrostowym, zmienia się w roślinę o ogromnych, silnie pofenestrowanych (powycinanych i dziurawych) liściach, na długich ogonkach liściowych, które nie przylegają już do powierzchni na której rosną, a wyrastają daleko poza nią, przypominając w tej formie większość innych gatunków pnących Monster i Filodendronów.

W warunkach domowych, przy odpowiedniej uprawie i zakładając, że zaczynamy od formy juwenalnej tej rośliny, taka metamorfoza może zająć jej ok. 3 lat. W tym czasie prawdopodobnie kilka razy będziemy musieli przyciąć roślinę, ponieważ przestanie mieścić się w wysokości naszego mieszkania. Poza zmniejszeniem gabarytów samej rośliny, będzie miało to bardzo korzystny wpływ na przyśpieszenie jej przemian. Przycinanie stymuluje bowiem dubię, do znacznie szybszego wzrostu, krzewienia się i produkowania większych przyrostów.

Monstera dubia to niesamowicie szybko rosnące pnącze. Wymaga zatem od opiekuna solidnego nawożenia, które zawsze powinno składać się ze składników micro oraz macro. Pełnowartościowa odżywka do tych roślin powinna mieć w swoim składzie azot, fosfor, potas, miedź, cynk, mangan, molibden, żelazo, wapń oraz inne korzystne enzymy, kwasy i składniki mineralne. Z mojego doświadczenia świetnie w tym celu sprawdzają się uniwersalne, wysokiej jakości nawozy do roślin zielonych stosowane na zmianę z nawozem do uprawy pomidorów, przy czym nawóz do pomidorów powinien być wodo-rozpuszczalny i stosowany w połowie zalecanego przez producenta stężenia. Dla ułatwienia rachunków, jeśli producent nawozu pisze aby zastosować łyżeczkę nawozu na 5 litrów wody, stosujemy wtedy pół łyżeczki.

Monstera dubia Forma dorosła
Monstera dubia Forma dorosła

Wymagania

Monstera dubia nie należy do roślin wymagających. Jej uprawa, poza wspomnianą już koniecznością stosowania odpowiednich podpór i systematycznego nawożenia, nie różni się w zasadzie od uprawy innych Monster i Filodendronów.

Roślinę ustawiamy na stanowisku jasnym, bądź bardzo jasnym, wykluczając bezpośrednią operację słoneczną i starając się, by ustawić roślinę w miejscu, w którym naturalne światło będzie padało na jej liście przez większość dnia. Im więcej światła dostarczymy naszej roślinie, tym szybszy będzie jej wzrost i przemiana w formę dorosłą. 

Podłoże dla tych roślin powinno być zawsze lekkie, oddychające, o zróżnicowanej frakcji geologicznej (różne grubości i tekstury elementów składowych) i nasycone w podstawowe składniki odżywcze oraz utrzymujące odpowiednio długo wilgotność. Wszystkim tym wymaganiom da się sprostać stosując miks, czy mówiąc potocznie "bigos", w którego składzie znajdą się: czips kokosowy (ok. 30% mieszanki), torf kokosowy (ok. 10% mieszkanki), wysokiej jakości podłoże torfowe (ok. 30% mieszanki), pozostałe 30% wypełniamy perlitem lub wermikulitem, keramzytem i mchem torfowym (spahnum w stosunku 1:1:1 czyli po ok. 10% każdego z nich, względem objętości całego "bigosu"). 

Wysoka wilgotność powietrza również będzie sprzyjała uprawie tych roślin, przyśpieszała rozwój korzeni powietrznych oraz transformację rośliny do formy dorosłej. W warunkach domowych optymalnym i rozsądnym poziomem będzie 50-60%. Stosowanie wyższej wilgotność powietrza będzie korzystne, ale wiązać się będzie z zapewnieniem odpowiedniej wentylacji / obiegu powietrza w mieszkaniu, celem uniknięcia rozwoju szkodliwej mikroflory i chorób grzybowych. 

Podlewanie Monstery dubia jest tożsame z podlewaniem większości roślin egzotycznych. Rytuał ten wykonujemy wtedy kiedy wierzchnie warstwy podłoża naszej rośliny zauważalnie przeschną. Stosujemy do tego zawsze wodę wysokiej jakości, to jest wolną od chloru, soli mineralnych i przemysłowych uzdatniaczy. Idealna będzie woda destylowana, bądź wysokiej jakości, wolna od zanieczyszczeń zebranych z powietrza deszczówka. Dobrze sprawdzi się także woda przefiltrowana przez jeden z popularnych dzbanków uzdatniających do użytku domowego. Warto jednak pamiętać aby stosować w takim dzbanku wkłady filtrujące, a nie mineralizujące. 

Monstera dubia - florapoint.pl
Monstera dubia okaz w centrum Flora Point

Doniczki do uprawy i rozmnażanie

Monstera dubia, tak jak zdecydowana większość roślin egzotycznych lubi, tak zwane, ciasne pojemniki do uprawy. Doniczka powinna mieścić bryłę korzeniową rośliny i zapewniać około 5 cm (rozmiary doniczek najczęściej mierzone są w calach, stąd 5 cm to około 2 cale w nomenklaturze międzynarodowej) w średnicy do jej dalszego rozwoju. Roślinę przesadzamy do nowej, większej doniczki, dopiero wtedy, kiedy jej korzenie przerastają dolnymi otworami drenażowymi, bądź roślina wyraźnie podnosi się na korzeniach, które wypychają ją z pojemnika. 

Stosowanie mniejszych pojemników i unikanie przesadzania "na zapas" znacznie przyśpiesza wzrost masy zielonej rośliny i zapobiega przelewaniu.

 Doniczka powinna być wykonana z materiału porowatego i oddychającego co zapewni jej korzeniom swobodną wymianę gazową oraz usprawni proces odparowywania nadmiaru zgromadzonej w bryle korzeniowej i podłożu wody. W mojej praktyce najlepiej sprawdzają się klasyczne, nieglazurowane doniczki gliniane. Jeśli z powódek wizualnych, zdecydujecie się na posadzenie rośliny do pojemników z tworzyw sztucznych bądź glazurowanej, błyszczącej ceramiki, warto zadbać o to, aby w ich dnie znajdowały się duże i liczne otwory drenażowe. Można w tej sytuacji pójść też na pewien kompromis i zastosować dekoracyjne pojemniki jako osłony, na doniczki produkcyjne (te z gliny bądź silnie perforowanego tworzywa sztucznego). Kluczem do sukcesu jest zadbanie o to aby podłoże i korzenie oddychały. Takie podejście do sprawy już na starcie wyklucza wiele problemów uprawowych i niepotrzebnych rozczarowań z nimi związanych. 

Pielęgnacja monstery dubia - florapoint.pl
Moje okazy Monstery dubia zakupione we Flora Point
Mikołaj Kołodziejski

Autor wpisu

Mikołaj Kołodziejski

Zawodowo fotograf oraz miłośnik nowych technologii i Social Media. Twórca i prowadzący podcast “Porozmawiajmy o roślinach” na kanale YouTube Plants. Expert.

Podobne artykuły

Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji

Czy rośliny muszą wyglądać idealnie?

10.09.2024

Czy rośliny muszą wyglądać idealnie?

Czy rośliny muszą wyglądać idealnie?

Czy przesadzać rośliny doniczkowe zaraz po zakupie?

03.06.2024

Czy przesadzać rośliny doniczkowe zaraz po zakupie?

Przesadzanie roślin doniczkowych to niezbędny zabieg pielęgnacyjny, który powinniśmy wykonywać regularnie.

Jakie donice będą najlepsze dla roślin i czy da się połączyć ich styl i funkcjonalność tak, by stały się również ozdobą naszych wnętrz.

27.04.2024

Jakie donice będą najlepsze dla roślin i czy da się połączyć ich styl i funkcjonalność tak, by stały się również ozdobą naszych wnętrz.

Jakie donice będą najlepsze dla roślin i czy da się połączyć ich styl i funkcjonalność tak, by stały się również oz [...]

Sansevieria – żelazna roślina na prawie każde warunki

18.03.2024

Sansevieria – żelazna roślina na prawie każde warunki

Często zastanawiamy się, czy istnieje roślina uniwersalna do naszego mieszkania. Czy jest taki gatunek, który porad [...]

Jakie rośliny domowe nadają się do ciemnych mieszkań?

07.02.2024

Jakie rośliny domowe nadają się do ciemnych mieszkań?

Jeśli posiadamy słabo oświetlone mieszkanie lub biuro, to na pewno spotykamy się z problemem, czy rośliny poradzą s [...]

Kiedy i jak zabezpieczyć rośliny przed zimą

16.12.2023

Kiedy i jak zabezpieczyć rośliny przed zimą

Mimo że zimy są coraz cieplejsze, to właśnie nieprzewidywalność i zmienność tej pory roku powoduje, iż nasze roślin [...]

Choinka w doniczce to świetna alternatywa dla ciętych i sztucznych drzewek bożonarodzeniowych.

05.12.2023

Choinka w doniczce to świetna alternatywa dla ciętych i sztucznych drzewek bożonarodzeniowych.

Pomogę wybrać te najlepsze oraz doradzę jak zadbać o nie w ogrzewanych pokojach i salonach naszych domów.

Świąteczne miasteczko flora point otwarte!

23.11.2023

Świąteczne miasteczko Flora Point otwarte!

Nadszedł ten wyjątkowy w roku czas, kiedy sklep Florapoint zmienia się w magiczne świąteczne miasteczko.

Najlepsze rośliny do pokoju dziecięcego – ranking roślin do pokoju dziecięcego

25.10.2022

NAJLEPSZE ROŚLINY DO POKOJU DZIECIĘCEGO – RANKING ROŚLIN DO POKOJU DZIECIĘCEGO

Rośliny do pokoju dziecięcego muszą być przede wszystkim gatunkami bezpiecznymi i nietoksycznymi, które nawet w prz [...]

Nolina (beaucarnea) noga / stopa słonia - uprawa i wymagania

07.09.2022

Nolina (beaucarnea) Noga / stopa słonia - uprawa i wymagania

Mogłoby się zdawać, że coraz większa popularność roślin kolekcjonerskich odsuwa w cień modne niegdyś, zwykłe, prost [...]

Storczyki - pielęgnacja, uprawa i przesadzanie

30.07.2022

Storczyki - pielęgnacja, uprawa i przesadzanie

O modzie na uprawę roślin doniczkowych można śmiało powiedzieć, że utrzymuje się w trendzie wzrostowym. Ostatnie la [...]

Uprawa magnolii - nie takie trudne jak się wydaje

11.03.2022

Uprawa magnolii - nie takie trudne jak się wydaje

Wydawałoby się, że taka piękność musi być bardzo delikatna i wymagająca a sukces w uprawie ich w naszym ogrodzie, j [...]

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe? - porady, fakty i mity

27.02.2024

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe? - porady, fakty i mity

Jeżeli chcemy zapewnić naszym zielonym przyjaciołom najlepsze warunki do wzrostu musimy nauczyć się je prawidłowo p [...]

Jak dbać o palmę? – wymagania i uprawa

29.11.2021

Jak dbać o palmę? – wymagania i uprawa

Palmy to niezwykle popularne rośliny doniczkowe. Na rynku dostępne jest wiele gatunków, odmian oraz krzyżówek. Częś [...]

Zamioculcas – wymagania i uprawa

26.11.2021

Zamioculcas – wymagania i uprawa

Zamioculcas to roślina dostępna na rynku od zawsze. W przestrzeni publicznej można ją spotkać wszędzie – w biurach, [...]

Sanseviera - wymagania i uprawa

26.11.2021

Sanseviera - wymagania i uprawa

Sansevierie to rośliny o niesłabnącej popularności od dziesiątek lat. Wpływ na to ma ich niezwykła odporność, na ni [...]

Pomysły na prezent dla miłośnika roślin

19.11.2021

POMYSŁY NA PREZENT DLA MIŁOŚNIKA ROŚLIN

Święta Bożego Narodzenia to czas ciepła, miłości, rodzinnych wzruszeń i radości. W ten wyjątkowy czas chcemy dzieli [...]

Syngonium podophyllum zroślicha - uprawa i porady

08.10.2021

Syngonium podophyllum zroślicha - uprawa i porady

Rodzaj Syngonium to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie obrazkowatych. Jego przedstawiciele [...]

Rhaphidophora tetrasperma – “monstera minima” - pielęgnacja

05.08.2021

Rhaphidophora tetrasperma – “Monstera Minima” - pielęgnacja

kompletny przewodnik po uprawie rhaphidophory

Szkodniki roślin domowych

04.08.2021

SZKODNIKI ROŚLIN DOMOWYCH

Szkodniki roślin to zmora większości hodowców, pasjonatów, hobbystów i kolekcjonerów. Walka z nimi to chleb powszed [...]

Monstera deliciosa - uprawa i wymagania

23.07.2021

Monstera deliciosa - uprawa i wymagania

Monstera dziurawa to niepodważalnie królowa i ikona mody na doniczkową uprawę roślin egzotycznych. Od lat stanowi g [...]

Strelicje & helikonie - uprawa i wymagania

19.07.2021

Strelicje & Helikonie - uprawa i wymagania

STRELITZIA kompletny przewodnik po uprawie strelicji reginae agusta nicolai oraz helikonii

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

28.04.2021

ROŚLINY DONICZKOWE OCZYSZCZAJĄCE POWIETRZE

Rośliny oczyszczające powietrze to niesłabnący trend ostatnich lat. Przełomowe w tym kierunku okazały się być badan [...]

Jak wykonać las w szkle?

26.04.2021

JAK WYKONAĆ LAS W SZKLE?

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się ozdoba, jaką jest las w szkle. To przeniesienie "dzikiej" natur [...]

Rośliny doniczkowe – podstawowa opieka

26.04.2021

ROŚLINY DONICZKOWE – PODSTAWOWA OPIEKA

Zazieleniona przestrzeń sprawia, że ​​wnętrze naszego domu lub biura staje się nastrojowe i przytulne. Jednak dobór [...]