01.12.2021
Odpowiedni substrat to podstawa powodzenia w uprawie roślin doniczkowych. Nie ma jednego, uniwersalnego podłoża dla wszystkich gatunków. Do każdego okazu musimy podejść indywidualnie mając na uwadze jego potrzeby oraz warunki bytowania w naturalnym habitacie. Pamiętaj - pozyskując składniki na podłoża do roślin, zwróć szczególną uwagę na to, aby pochodziły one ze sprawdzonych źródeł i nie były zanieczyszczone. Takie podejście daje gwarancję, że gotowy substrat będzie wolny od szkodliwych dla roślin patogenów.
Monstery, Philodendrony, Syngonia i zdecydowana większość roślin z rodziny obrazkowatych (pomijając nieliczne wyjątki, np. Zamioculcas) to epifity oraz półepifity.
W środowisku naturalnym porastają poszycia lasów, w których są płytko zakorzenione, oraz pnie drzew, do których przymocowane są korzeniami powietrznymi. W uprawie doniczkowej należy zapewnić im podobne warunki stosując mieszankę substratów zbliżoną do tej w środowisku naturalnym. Taki miks powinien być lekki i przepuszczalny dla gazów (oddychający), nie powinien zbyt długo utrzymywać wilgoci (aby nie doprowadzać do zgnilizn) oraz powinien posiadać zróżnicowaną frakcję (elementy o różnej grubości).
Idealna mieszanka budująca tzw. "bigos" powinna składać się z:
1. 60% czipsu kokosowego.
2. 20% podłoża uniwersalnego z torfu wysokiego.
3. 10% keramzytu.
4. 10% perlitu.
Dla wzbogacenia frakcji można dodatkowo zastosować korę piniową, żwir akwarystyczny oraz piasek.
Ficusy to w odpowiednich warunkach, stosunkowo szybko rosnące drzewa, które wykazują wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.
Podłoże dla figowców powinno być żyzne, przepuszczalne dla gazów, dobrze lecz niezbyt długo utrzymywać wilgotność, posiadać zróżnicowaną frakcję, ale nie na tyle zróżnicowaną, by w substracie znajdowały się zbyt liczne kieszonki powietrzne.
Zalecany skład podłoża do figowców:
1. Wysokiej jakości podłoże z torfu wysokiego 50%.
2. Czips kokosowy 20%.
3. Keramzyt 20%.
4. Piasek bądź drobny żwir 10%.
Podłoże to można wzbogacić mikoryzą oraz glinką ogrodniczą.
Paprocie to rośliny porastające poszycia lasów. Podstawowe warunki jakie powinno spełnić przeznaczone do ich uprawy podłoże to: odpowiedni odczyn PH (lekko kwaśny / kwaśny), zdolność do utrzymywania wilgoci oraz zróżnicowana frakcja poprawiająca natlenienie i wymianę gazową.
Zalecany skład mieszanki do uprawy paproci:
1. Torf ogrodniczy kwaśny 20%.
2. Wysokiej jakości podłoże z torfu wysokiego 50%.
3. Czips kokosowy bądź kora piniowa 10%.
4. Keramzyt 10%.
5. Perlit 10%.
Nie każdy sukulent jest kaktusem, natomiast każdy kaktus jest sukulentem, dlatego w opisie podłoża, będziemy posługiwać się głównie nazwą "sukulenty".
Są to rośliny, które posiadają tkankę wodną. Jej rolą jest magazynowanie zapasów wody oraz substancji odżywczych, które roślina wykorzystuje w czasie. Sprzyja to niesamowitej odporności sukulentów na niekorzystne warunki, ale także czyni je roślinami, których absolutnie nie można przelać. Nadmiar wody w doniczce bardzo szybko doprowadzi do gnicia rośliny. Poprzez stosowanie odpowiedniego podłoża, możemy znacznie ograniczyć ryzyko przelania rośliny.
Skład mieszanki dla kaktusów i sukulentów:
1. Drobny żwir 50%.
2. Wysokiej jakości podłoże z torfu wysokiego 20%.
3. Mieszanka perlitu oraz keramzytu (w stosunku 1:1) 30%.
Podłoże do Strelicji powinno być żyzne, utrzymujące wilgotność oraz dobrze zdrenowane i oddychające. Zróżnicowana frakcja substratu jest konieczna dla uzyskania pożądanych efektów oraz naturalnej stymulacji rośliny do wzrostu.
Różnorodna frakcja podłoża to nic innego jak wymieszane ze sobą składniki o różnej wielkości, strukturze, teksturze oraz właściwościach retencyjnych. Substrat dzięki temu nie ulega kompresji podczas podlewania (nie zbija się).Nieidealne spasowanie elementów podłoża sprzyja też powstawaniu kieszonek powietrznych, które kluczowe są dla wymiany gazowej w substracie oraz pozwalają oddychać podziemnym organom roślinnym. Wykonane tak podłoże imituje niejednolitość gleb w środowisku naturalnym. Ma to bardzo korzystny wpływ na rozwój roślin oraz stymulację wzrostu.
Skład:
1. Wysokiej jakości podłoże z torfu wysokiego (50% mieszanki).
Podłoże to stanowi bazę odżywczą dla rośliny, dobrze utrzymuje wilgotność, ale w porównaniu z torfem niskim, szybko wysycha co zapobiega przelaniu substratu oraz rozwojowi patogenów.
2. Keramzyt (10% mieszanki).
Zmniejsza napięcie powierzchniowe podłoża, powodując że nie traci ono właściwości retencyjnych. Różnicuje frakcję oraz gęstość substratu tworząc w nim kieszonki powietrzne, dzięki czemu korzenie rośliny mają stały dostęp do tlenu i powietrza.
3. Perlit (20% mieszanki).
Perlit rozluźnia podłoże, bardzo dobrze napowietrza oraz utrzymuje wilgotność. Stanowi też element wzbogacający frakcję, co imituje różnorodność składu gleb w środowisku naturalnym, stymulując rozrost bryły korzeniowej.
4. Czips kokosowy oraz włókno kokosowe w stosunku 1:1 (10% mieszanki).
Składniki te stanowią kolejny element różnorodnej frakcji podłoża. Napowietrzają substrat oraz utrzymują wilgotność.
5. Glinka ogrodnicza (10% mieszanki).
Utrzymuje wilgotność podłoża. Nie powoduje jednak zbytniego nasycenia substratu wodą, co potrafią czynić hydrożele. Jest idealną alternatywą dla naturalnej gliny, która w czystej postaci jest dość trudna do kupienia, a wydobyta na własną rękę z środowiska naturalnego, może być wektorem wielu agrofagów.
Wszystkie gatunki zaliczane do rodziny marantowatych wymagają stale wilgotnego, lecz nie mokrego podłoża.
Substrat powinien wykazywać wysoką skuteczność w utrzymaniu wilgoci oraz poprzez zróżnicowaną frakcję umożliwiać sprawną wymianę gazową.
Zalecany skład podłoża:
1. Wysokiej jakości podłoże z torfu wysokiego (50% mieszanki).
2. Glinka ogrodnicza, hydrożel bądź mech torfowy (20% mieszanki).
3. Czips bądź włókno kokosowe (20% mieszanki).
4. Keramzyt (10% mieszanki).
Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji