03.12.2021
Przesadzanie roślin doniczkowych jest wpisane w przygodę z urban jungle. Rośliny nieustannie rosną zwiększając objętość masy zielonej oraz bryły korzeniowej. Kiedy zaczynają wyraźnie napierać na ścianki doniczki, bądź przerastać dolnymi otworami drenażowymi, oznacza to, że to najwyższy czas aby je przesadzić.
Podczas przesadzania roślin najważniejsze są dwa czynniki. Podłoże, do którego przesadzamy roślinę oraz doniczka, która powinna być wykonana z właściwego materiału i posiadać odpowiedni rozmiar.
Warto pamiętać, że najlepszy czas na przesadzanie roślin to wczesna wiosna, kiedy roślina ma czas na regenerację korzeni i podjęcie dalszego wzrostu w nadchodzącym okresie wegetacji.
Wyjątkiem od tej reguły są rośliny w złej kondycji, ze szkodnikami w podłożu bądź rośliny przelane z gnijącą bryłą korzeniową. Takie okazy przesadzamy jak najszybciej, bez zwracana uwagi na porę roku.
Doniczka często mylona z osłonką to nie tylko rozmiar, ale także materiał, z jakiego została wykonana. Doniczka to pojemnik do uprawy roślin posiadający otwór drenażowy, pozwalający na swobodny odpływ nadmiaru wody. Osłonka pełni zaś funkcję dekoracyjną, nie posiada otworu drenażowego, a jej rolą jest osłanianie doniczki, celem zakrycia jej najczęściej nieatrakcyjnego wyglądu.
Najlepsze i najzdrowsze dla roślin są gliniane, nieglazurowane doniczki. Ich wybór często nie jest brany pod uwagę, ze względu na ich specyficzny, nie każdemu przypadający do gustu wygląd.
Zaletą "surowej" ceramiki jest fakt iż w jej strukturze znajdują się liczne pory, które sprzyjają wymianie gazowej, oraz odprowadzaniu nadmiaru wody. W ogromnym stopniu przyczynia się to do zapobiegania chorobom grzybowym oraz zgnilizną. Minusem tego rozwiązania może być zaś konieczność częstrzego podlewania roślin. Warto pamiętać jednak, że rośliny dużo lepiej zareagują na chwilowe przesuszenie podłoża niż jego przelanie. Związane jest to bezpośrednio z fizjologią. Organizmy żywe, w tym także rośliny oraz ich korzenie potrzebują do życia tlenu. Kiedy ziemia zalana jest dużą ilością wody, a roślina wykorzysta dostępny w niej tlen, komórki bryły korzeniowej zaczynają obumierać i rozkładać się, proces ten nazywamy gniciem. Zgnilizna następnie rozprzestrzenia się na pozostałe organy, także te nadziemne.
Jeśli nie chcemy inwestować w doniczki ceramiczne, albo przesadzamy (np. młode sadzonki) tymczasowo, do czasu ukorzenienia się, dobrym rozwiązaniem będą plastikowe doniczki produkcyjne. W prawdzie plastik wyraźnie ogranicza wymianę gazową oraz jest nieprzepuszczalny dla wody, ale z uwagi na to, że jest tani i docelowo zapewne i tak znajdzie się w osłonce, możemy sami zrobić dziury w ściankach takiej doniczki.
Rozmiar doniczki jest kluczowy dla wzrostu naszych roślin. Korzenie są dla rośliny najważniejszym organem, traktowanym zawsze priorytetowo. Roślina posadzona do zbyt dużego pojemnika skieruje całą swoją uwagę oraz energię na rozbudowę bryły korzeniowej. Znacznie straci na tym wzrost masy zielonej. Z tego powodu nowa doniczka powinna być większa o maksymalnie 2 rozmiary od poprzedniej, tj. w zależności od producenta 5-7,5cm (dotyczy to średnicy).
Podłoże, do którego przesadzamy nasze rośliny jest kolejnym bardzo ważnym elementem, mającym ogromny wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój rośliny. Pośród tysięcy rodzajów i gatunków roślin, znajdują się grupy o specyficznych wymaganiach glebowych. Podłoże do uprawy powinno być sprofilowane specjalnie pod nie. Więcej na temat podłoży dla najpopularniejszych roślin domowych przeczytasz w naszym artykule: CZYTAJ
Jeśli jesteśmy już zaopatrzeni w doniczkę, odpowiedni substrat oraz chęć do działania możemy zacząć rytuał przesadzania rośliny. Roślinę należy wyjąć ze starego pojemnika. Aby ułatwić sobie zadanie i nie uszkodzić korzeni, najpierw należy rozluźnić bryłę korzeniową i substrat. Robimy to poprzez pukanie doniczką np. o blat stołu i jeśli jest to pojemnik plastikowy, lekkie ściskanie ścianek wokół całego obwodu. Gdy uda nam się już wyjąć roślinę należy lekko otrzepać korzenie z ziemi, przejrzeć je dokładnie oraz usunąć przy pomocy ostrego narzędzia (tak aby nie rozrywać tkanek, tylko je przecinać), obumarłe części. Zdrowe korzenie są najczęściej brązowe, zielone, brunatne, żółte, czerwone, kremowe lub lekko czarne. Są twarde i sprężyste w dotyku. Korzenie martwe są czarne, miękkie, mogą ciągnąć się jakby były wykonane z żelu i odpadają bardzo łatwo od reszty bryły. Po dokładnym oczyszczeniu korzeni ze starego podłoża oraz usunięciu martwych organów przystępujemy do wstępnego wypełnienia nowej doniczki podłożem. Substrat powinien zakrywać dno nowego pojemnika, następnie trzymając w jednym ręku roślinę z bryłą korzeniową umieszczoną w doniczce, drugą dłonią obsypujemy ją podłożem, aż ziemia przykryje całkowicie korzenie. Następnie delikatnie ubijamy ziemię wokół korzeni, aby pozbyć się pustych przestrzeni i dosypujemy ziemię adekwatnie do zwalniającej się przestrzeni. Warto zostawić koło 2 centymetrów wolnej przestrzeni od rantu donicy, co ułatwi późniejsze podlewanie.
Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji