07.06.2023
Zmiany klimatyczne są coraz bardziej widoczne w naszym kraju. Zimy bywają cieplejsze, a lata gorące i długie. Jakie rośliny wytrzymają na naszych tarasach i balkonach tę spiekotę? Czy można urządzić balkony nie tylko ładnie, ale i praktycznie, tak by po kilku dniach upałów nie trzeba było roślin wyrzucać? Jest wiele gatunków, które znoszą długie okresy skwaru i pełnego nasłonecznienia, a nam dadzą upragniony cień w samo południe.
Juka roztrata
Pierwszą żelazną rośliną na upalne miesiące jest Juka rostrata. Pochodzi ona z suchych regionów Meksyku. Charakteryzuje się pięknym i grubym pniem dorastającym nawet do kilku metrów, zwieńczonym na szczycie pomponem zielono błękitnych, wrzecionowatych liści. Juka uwielbia suche podłoża o odczynie lekko kwaśnym oraz znosi spadki temperatur do -20 stopni. Sukcesem w uprawie jest ochrona jej korzeni przed wilgocią. Juki rostraty praktycznie nigdy nie podlewamy. Wystarczy jej to, co spadnie z nieba podczas całego sezonu. Jasny pień i oryginalne liście, pięknie kontrastują na tle błękitnego nieba oraz eleganckich ścian. Równie piękną i świetnie dopełniającą się z jukami jest Palma karłatka. Dorastająca do kilku metrów wysokości, ozdobna jest przede wszystkim z butelkowo zielonych liści w kształcie wachlarzy o jasnych spodach, pięknie mieniących się w słońcu. Karłatki wytrzymują spadki temperatury nawet poniżej -10 stopni oraz okresy suszy. Rośliny te są palmami wytwarzającymi kilka pni, stąd często swym pokrojem przypominają piękne krzewy, które już w młodym wieku potrafią obficie zakwitnąć.
Eukaliptus błękitny
Na tle ciemnych karłatek pięknie prezentują się liście Eukaliptusa błękitnego. To jeden z najszybciej rosnących eukaliptusów uprawianych w donicy. Potrafi w ciągu jednego sezonu przyrosnąć nawet ponad metr. Jest rośliną bardzo odporną zarówno na wysokie temperatury, jak i ich spadek poniżej -15 stopni.
Ciekawostką jest to, że nie wydzielają charakterystycznego zapachu i nie powodują alergii. Stąd, moim zdaniem to najodpowiedniejszy gatunek eukaliptusa do uprawy w naszych warunkach na tarasie. Eukaliptus błękitny wymaga dużo słońca oraz gleby przepuszczalnej. Powinien być też częściej podlewany, niż poprzednie omawiane gatunki, gdyż nie jest odporny na suszę, nie wolno go jednak zalewać, wystarczy umiarkowana wilgotność podłoża.
Oleander
Co innego z Oleandrami, mało kto wie, ale oleandry uwielbiają wodę i podlewane powinny być codziennie! To samo tyczy się ich nawożenia w okresie kwitnienia. To bardzo żarłoczna roślina i wymaga dużo substancji odżywczych. Woda, słońce i pokarm to klucz do sukcesu w ich uprawie na naszych tarasach. Odwdzięczą się nam obfitym i bardzo długim kwitnieniem. Wiele osób ostatnio zwraca uwagę na ich toksyczność.
Chciałbym zauważyć, że całe południe Europy skąpane jest od setek lat w oleandrach. Od Portugalii przez Hiszpanię, Sycylię aż po błękitną Grecję, tarasy i ogrody kipią od kwiatów tych przepięknych krzewów. A mieszkańcy tych krajów cieszą się najdłuższą średnią życia na kontynencie. Zdecydowanie większą szkodę przynosi nam miejski smog, używki oraz brak ruchu, niż przebywanie w obecności tych roślin. Nie bójmy się i sadźmy oleandry na naszych tarasach.
Mandenvilla
A co z kratkami i pergolami na balkonach? Mandenvilla zarośnie je błyskawicznie i na dodatek obsypie pięknymi kwiatami. Pnącza te pochodzą z Brazylii, charakteryzują się szybkim wzrostem, błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi oraz dużymi kielichowatymi kwiatami w kolorze od białego przez różowy, żółty aż do ciemnoczerwonego. Okres kwitnienia Mandenvilli jest bardzo długi, zaczyna się już na początku maja, a kończy dopiero w listopadzie.
Mandenville uwielbiają słońce oraz lekko wilgotne podłoże. Powinny być też systematycznie nawożone, by zapewnić im kwitnienie przez wiele miesięcy. Nie są to rośliny mrozoodporne i jeżeli chcemy je przezimować do następnego roku, to powinniśmy je pod koniec października schować do chłodnego i widnego pomieszczenia.
Oliwka
Bardziej odporną na niskie temperatury jest Oliwka. Jest to chyba najstarsza roślina doniczkowa uprawiana w Europie. W donicy potrafi urosnąć nawet do 2-3 metrów. Ponieważ znosi spadki temperatur nawet do -5 stopni, to wskazane jest wystawiać ją na słoneczny taras już na początku wiosny. Słońce, lekko wilgotne, ale nie przelane podłoże o pH 6-7, oraz obowiązkowy drenaż i ceramiczna donica, to klucz do sukcesu w uprawie tego pięknego drzewka na tarasie.
Zdecydowanie trudniejsze jest natomiast jej zimowanie w domach, ale o tym napiszę w oddzielnym artykule bliżej jesieni, gdy będziemy szykować rośliny egzotyczne do zimowego odpoczynku. Teraz jest czas, by cieszyć się ażurowym cieniem naszych roślin, chroniących tarasy przed spiekotą lata.
Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji