21.04.2022
Rynek roślin kolekcjonerskich pęka w szwach i zdaje się być ciągle nienasycony. Poza nowymi gatunkami botanicznymi (takimi, które naturalnie występują w przyrodzie) eksportowanymi z naturalnych habitatów do reszty świata, nowymi krzyżówkami i kultywarami, wiąż ogromnym powodzeniem cieszą się rośliny w typie variegata.
Wariegacje to białe, żółte, kremowe i różowe przebarwienia będące wynikiem mutacji w genach roślin, doprowadzających do ich częściowego albinizmu, czyli powodujące utratę zdolności do produkcji chlorofilu. Mutacje te są zwykle bardzo niestabilne, a rośliny robią wszystko, by wrócić według nich do zdrowia. Według nich jest stwierdzeniem kluczowym, bowiem dla nas, z perspektywy hodowcy bądź kolekcjonera, to właśnie białe przebarwienia czynią roślinę cenną i unikatową.
Czy są zatem gatunki roślin, u których variegacje są stabilne bądź chociaż takie, u których mamy realny wpływ na ograniczenie ich rewersji? Oczywiście, że tak!
1. Monstera deliciosa 'Thai Constellation' to absolutnie numer jeden jeśli chodzi o stabilność genu odpowiedzialnego za jej częściowy albinizm. Dzieje się tak, ponieważ jest to odmiana stworzona przez człowieka i rozmnażana w procesie invitro. W jej geny wpisany jest albinizm i nie zależy on od spontanicznej mutacji, występującej w trakcie życia, jak to ma miejsce w przypadku innych roślin. Warto zainwestować w tą roślinę, ponieważ jej ceny rynkowe ciągle są wysokie i stabilne i nie ma najmniejszego ryzyka rewersji w przypadku tej odmiany.
2. Marantowate to rodzina roślin, która w całości słynie z tego, że odmiany albinotyczne są bardzo stabilne i nie wracają do wyjściowej zieleni. Szczególną uwagę warto zwrócić tutaj na Marantę variegata, Calathę white i yellow fusion, stromanthe trio & magic star oraz Ctenanthe lubbersiana. Wiele z tych roślin jest łatwo dostępna oraz umiarkowanie prosta w uprawie. Przez lata będą cieszyły swoim niepowtarzalnym wyglądem.
3. Monstera standleyana - philodendron cobra. To wyjątkowa, bardzo łatwa w uprawie, błyskawicznie rosnąca, ultra łatwa w rozmnażaniu i zawsze poszukiwana roślina kolekcjonerska. Słynie z bardzo stabilnej mutacji w typie variegata oraz ogromnej liberalności co do stanowiska uprawy. Roślina ta z pewnością przypadnie do gustu wielu kolekcjonerom.
4. Ficusy podobnie jak marantowate, to kolejny rodzaj roślin, pośród którego pełen przekrój gatunków i odmian to rośliny z bardzo stabilnym genem odpowiedzialnym na wariegacje. Niezależnie od tego czy mowa od Ficusie benjamina, Ficusie lyrata, elastica, triangularis itd. Wszystkie gatunki pośród tego rodzaju, to o rośliny o których rewersję, absolutnie nie musimy się martwić.
5. Philodendron Pink Priness - tę roślinę umieszam na liście warunkowo. Dlaczego? Owszem słynie ona z problemami jeśli chodzi o prawidłowe i rozległe różowe variegacje. Jednak z mojego, jak i innych hodowców doświadczenia wynika, że problemy te są bardzo przejściowe, a roślina nigdy całkowicie nie poddaje się procesowi rewersji. Często potrzeba wyłącznie czasu na aklimatyzację rośliny w naszych warunkach, dobrego nasłonecznienia oraz podwyższonej wilgotności powietrza, aby roślina zaczęła intensywnie produkować pięknie wybarwione przyrosty. Moim zdaniem jest to roślina warta inwestycji i absolutnie bezpieczna. Pozostawiona w spokoju, w odpowiednich warunkach nigdy nie zawodzi.
6. Philodendron 'Ring of fire' - to kolejny filodendron na naszej liście. Roślina ta pochodzi od Philodendrona narrow. Charakteryzuje się rozległymi przebarwieniami o intensywnie pomarańczowych, żółtych i białych kolorach. Jest rośliną bardzo szybko rosnącą, niezwykle prostą w uprawie i co najważniejsze bardzo stabilną. Niezależnie od warunków, bardzo trudno doprowadzić ją do rewersji. Jest rośliną kolekcjonerską i dość trudną do zdobycia, a jej ceny są wysokie. Jest jednak w czołówce roślin bezpiecznych pod kątem inwestycji i nie musimy w jej przypadku bać się o to, że jej wybarwienie wróci do zielonego.
7. Philodendron 'Jose Bueno' - roślina kolekcjonerska, droga i stosunkowo trudna do zdobycia. Mimo wszystko roślina absolutnie warta uwagi, łatwa w uprawie i zachwycająca swoimi dużymi, prostymi, ale jakże majestatycznymi i pięknymi liśćmi z rozległymi i niezwykle stabilnymi przebarwieniami w typie variegata.
8. Syngonia podophyllum i Monstery deliciosa w różnych typach variegata. Te dwa, dość obszerne rodzaje roślin, umieszczam również warunkowo. Nie ważne czy mówimy o odmianach alba (białe wariegacje), aurea (żółte wariegacje) czy green on green (różne odcienie zieleni), wszystkie z nich mają dość duże tendencje do rewersji. Dlaczego więc umieściłem te rośliny w zestawieniu? Z jednego bardzo prostego powodu! Są to rośliny, których wybarwienie możemy bardzo prosto regulować, kontrolować i mamy realny wpływ na to, jak rosną. Kiedy tylko zauważymy, że roślina zaczyna wypuszczać same zielone liście, należy jej pęd wzrostowy przyciąć przy węźle, w którym ostatni raz wypuściła liście w typie variegata. Jeśli tylko będzie miała odpowiednie warunki - to znaczy: jasno, ciepło i wysoką wilgotność powietrza bez problemu, znów zacznie produkować pięknie wybarwione liście. Są więc to rośliny bezpieczne inwestycyjnie o ile hodowca ma podstawową wiedzę w zakresie ich regulacji i umie o nie odpowiednio zadbać.
Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji