26.11.2021
Sansevierie to rośliny o niesłabnącej popularności od dziesiątek lat. Z dużą pewnością można stwierdzić, że pamiętają je najstarsze żyjące pokolenia. Wpływ na to ma ich niezwykła odporność, na niemalże każde warunki uprawy oraz fakt, że jako sukulenty, rośliny te nie wymagają częstego podlewania.
Ich minimalistyczna, ponadczasowa forma wpisze się w każde wnętrze, niezależnie czy utrzymane w stylu retro czy w futurystycznym, nowoczesnym klimacie. Języki teściowej są także roślinami doskonale oczyszczającymi i natleniającymi powietrze. Dziś na rynku dostępnych jest dziesiątki odmian sansevierii i nie brakuje wśród nich rzadkich, unikatowych form kolekcjonerskich.
Sansevierię można uprawiać na różnych stanowiskach, tych jasnych i tych zacienionych. Należy jednak pamiętać, że im więcej światła słonecznego dostarczymy roślinie, tym szybciej, zdrowiej i bujniej będzie rosła.
Kluczowe w przypadku sasevierii jest podłoże. Musi być ono lekkie, przepuszczalne i oddychające. Języki teściowej to sukulenty, nie mogą więc bytować w substracie, który długo utrzymuje wilgoć, ponieważ doprowadzi to do gnicia bryły korzeniowej oraz obumierania rośliny. Najlepsze podłoże dla rośliny powinno składać się z czipsu kokosowego ok. 30%, perlitu 15%, keramzytu o grubej frakcji 20%, wysokiej jakości podłoża torfowego 20% oraz piasku i drobnego żwiru 15%.
Sansevierię podlewamy dopiero wtedy, kiedy substrat całkowicie wyschnie. Absolutnie nie dopuszczamy do utrzymywania się stałej wilgoci w podłożu.
Języki teściowej nie są roślinami żarłocznymi. W sezonie wzrostu w zupełności wystarczy im nawożenie odżywkami pełnoskładnikowymi raz na miesiąc. W miesiącach zimowych zaprzestajemy nawożenia.
Rośliny przesadzamy dopiero w momencie, w którym ich korzenie i kłącza zaczną wyraźnie rozpierać ściany doniczki, bądź przerastać otworem drenażowym. Roślina w zbyt dużym pojemniku do uprawy znacznie zahamuje wzrost masy zielonej poświęcając większość energii na przyrost bryły korzeniowej.
Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji