25.10.2021
GATUNKI STRELICJI BIAŁEJ
Ravenala madagascariensis Strelicje to coraz popularniejsze rośliny w domowej uprawie. Szczególnie "Strelicja biała". Ta majestatyczna i niezwykle efektowna roślina, budzi wiele kontrowersji wokół swojej nazwy. Wielu roślinnych entuzjastów zastanawia się jak poprawnie ją nazywać, czy popularne w obiegu nazwy to ta sama, czy kilka różnych roślin. Ilu pytających tyle odpowiedzi. Do wyjaśnienia tego tematu należy zasięgnąć do świata nauki. Podstawą omawianego konfliktu jest niewątpliwie nazwa handlowa - "Strelicja Biała", która nawiązuje do barwy kwiatostanów tych roślin. Właśnie, roślin... Za pasujące do nazwy handlowej "Strelicja biała" należy bowiem uznać cztery odrębne gatunki roślin: 1. Strelitzia augusta nicolai 2. Strelitzia alba 3. Strelitzia caudata 4. Pielgrzan madagaskarski
Popularny "Biały Rajski Ptak" To najpopularniejsza, a w zasadzie jedyna, powszechnie dostępna w na rynku "Strelicja biała". Charakteryzuje ją bardzo szybki wzrost, symetryczny pokrój (nowe liście wyrastają zawsze ze środka rośliny i układają się raz na prawą raz na lewą stronę, tak że wierzchnie strony blaszki liściowej zwrócone są w swoim kierunku). Jest najmniejszym z gatunków "białego rajskiego ptaka" co nie zmienia faktu, że uprawiana w domowych warunkach, osiąga nawet kilka metrów wysokości, z czego większość stanowią gigantyczne blaszki liściowe. W uprawie doniczkowej raczej nie kwitnie, choć znane są sporadyczne przypadki złamania tej reguły. W środowisku naturalnym, z czasem łodyga rośliny wydłuża się, przypominając pień zbudowany z masy zielonej pozostałej po starych liściach. Należy pamiętać, że drzewem ten gatunek jednak nie jest. Odpowiednio uprawiana, w przeciągu jednego sezonu wzrostu, może nawet podwoić objętość swojej masy zielonej. Jest najprostszym w uprawie gatunkiem pośród rodzaju Strelitzia.
Strelitzia alba jest gatunkiem bliźniaczo podobnym do Strelicji augusta nicolai. Różnią go przede wszystkim wymiary, pochodzenie oraz sposób kwitnienia. Jest endemiczna dla rejonu Garden Route w Afryce. W środowisku naturalnym osiąga znacznie większe rozmiary niż Strelitzia augusta nicolai, a jej pokrój wydaje się być nieco bardziej trójwymiarowy, niż symetrycznie-płaski. Roślina ta produkuje także zdecydowanie większe kwiatostany niż popularny "Biały Rajski Ptak", które często są wielokrotnie złożone (podobnie jak w przypadku Helikonii).
Strelicja górska Strelitzia caudata (Strelicja górska) to kolejny bliźniaczo podobny do "Białego Rajskiego Ptaka", gatunek kwitnącej na biały kolor Strelicji. Jest gatunkiem endemicznym dla górskiego regionu Chimanimani w Zimbabwe. "Caudata" oznacza "posiekany" co odnosi się do specyficznej budowy wyrostków u nasady płatków korony kwiatostanu, która występuje tylko w przypadku tego gatunku Strelicji.
Ravenala madagascariensis Pielgrzan madagaskarski (Ravenala madagascariensis) jako jedyny przedstawiciel pośród "Strelicji" jest drzewem, choć pozostaje to w obszarze sporów pomiędzy naukowcami. To co nie jest sporne, to fakt, że tak naprawdę roślina ta nie jest Strelicją. Należy do rodziny strelicjowatych, jednak stanowi odrębny rodzaj "Pielgrzan / Ravanela", którego jest jedynym przedstawicielem (rodzaj monotypowy). To największy przedstawiciel pośród "Białych Rajskich Ptaków". W środowisku naturalnym dorasta do trzydziestu metrów wysokości, z czego liście osiągają od czterech do sześciu metrów. Pochodzi z Madagaskaru, lecz jako roślina ozdobna rozprzestrzeniony został po niemal całym globie, zwłaszcza w obszarach ciepłych. Specyficzne dla tego gatunku są liście oraz pień. W przeciwieństwie do pozostałych "Białych Rajskich Ptaków", łodyga tej rośliny niemalże od samego początku wzrostu przybiera pnio-podobną, zdrewniałą formę. Liście, bardzo gęste, układają się w specyficzny dla tej rośliny, szeroki, symetryczny wachlarz. Kiedyś wierzono, że wachlarz rośliny układa się zawsze w płaszczyźnie północ-południe, stąd nazwa potoczna "Drzewo pielgrzyma" czy "Drzewo kompasowe".
Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji