08.10.2021
Rodzaj Syngonium to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie obrazkowatych. Jego przedstawiciele to gatunki z reguły proste w uprawie i niewymagające. Wśród nich znajdziemy wiele pięknych odmian i krzyżówek, tych „kolekcjonerskich”.
Pochodzi z obszarów o kilmacie tropikalnym - Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, spotykany także w krajach azjatyckich gdzie jest gatunkiem introdukowanym. Cały rodzaj Syngonium jest bardzo popularny w uprawie doniczkowej, na co największy wpływ ma łatwość jego uprawy, małe wymagania oraz bardzo szeroki zakres odmian barwnych i kształtów.
Stanowisko jasne / bardzo jasne, bez bezpośredniej operacji słonecznej. Odmiany zielone odnajdą się na stanowiskach o słabszej operacji słonecznej, odmiany kolorowe docenią większą ilość światła słonecznego.
Zastosowanie znajdzie typowe podłoże do aroidów. Czyli podłoże przepusz-czalne, dobrze natlenione. Podstawowymi składnikami powinny być: ziemia torfowa (torf wysoki), włókno i czipsy kokosowe, perlit, keramzyt, wermikulit.
Zasada „wilgotno, ale nie mokro”. Syngonia podlewamy wtedy, gdy podłoże po poprzednim podlewaniu zdąży przeschnąć. Nie doprowadzamy nigdy do stania rośliny w wodzie jak i nie możemy dopuścić do skrajnego przesuszenia.
Syngonia intensywnie nawozimy składnikami mikro i makro w sezonie wzro-stu (od wczesnej wiosny do późnej jesieni). Jeżeli roślina podejmuje wzrost w miesiącach zimowych - nawozimy tak samo jak w sezonie.
Syngonia to także rośliny bardzo proste do rozmnażania. Świetnie przyjmują się sadzonki cięte oraz sadzonki pędowe / ogryzki. Odpowiednio przygotowany materiał rozmnożeniowy ukorzenia się bardzo szybko, a gdy ustabilizuje się w docelowym podłożu rusza z niezwykle intensywnym wzrostem.
Syngonium jest jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin wśród gatunków egzotycznych. Szybko rośnie, a co za tym idzie szybko odwdzięcza się za troskę, opiekę i poświęcony czas. Syngonia są roślinami bardzo uniwersalnymi jeśli chodzi o stanowisko uprawy. Równie dobrze będą się czuły na stanowiskach zacienionych jak i tych bardzo jasnych.
Nie należy jednak przesadzać w żadną ze stron. Brak światła będzie znacznie spowalniał ich wzrost, bezpośrednia operacja słoneczna zaś doprowadzi do uszkodzenia masy zielonej. Najlepiej zadziała zasada złotego środka. Syngonia to zdecydowanie rośliny bardzo szybko rosnące. W przeciągu jednego sezonu mogą, zwłaszcza w przypadku roślin młodych, zwielokrotnić swoją objętość. Warto więc pamiętać, aby zapewnić im stanowisko, na którym będą mogły swobodnie się rozrastać.
Jak większość roślin doniczkowych preferują doniczki przylegające do bryły korzeniowej. Posadzenie rośliny w zbyt dużym pojemniku może znacznie ograniczyć tempo jej wzrostu, a przy okazji będzie sprzyjało przelewaniu podłoża.
Najlepszym podłożem dla rodzaju Syngonium będzie mix złożony z **30% podłoża z torfu wysokiego, 30% włókna kokosowego, 20% czipsu kokosowego, 10% keramzytu grubszej frakcji oraz 10% perlitu, który śmiało możemy zastąpić coraz popularniejszym wermikulitem.
Syngonia dobrze odnajdą się także w uprawach hydroponicznych i semihydroponicznych. Techniki te wymagają jednak wiedzy w zakresie nawożenia oraz regularnej wymiany wody. Syngonia najlepiej podlewać średnio raz na dwa tygodnie w sezonie silnego wzrostu, przy czym należy pamiętać, że podlewanie to zawsze musi być dostosowane do warunków, w których bytują nasze rośliny. Złotym środkiem jest tu uważna obserwacja oraz regularna kontrola podłoża. Jeśli podłoże znacznie przeschło podlewamy, jeśli jest jeszcze wilgotne, pozwalamy mu wyschnąć. Po pewnym czasie obserwacji dojdziemy do pewnego rodzaju uśrednienia tych „wartości” i wypracujemy sobie rutynę.
Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji