26.11.2021
Rośliny doniczkowe są coraz popularniejszym elementem domowego wystroju. Wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat i poczucie bliskiego obcowania z naturą. Trend ten nasila się w czasie, w efekcie czego przybywa miłośników oraz kolekcjonerów roślin. Rosną także wymagania konsumentów względem poszukiwanych gatunków i odmian. Zielony rynek pęka w szwach od coraz to nowszych i ciekawszych roślinnych form. W ostatnim czasie do łask wracają także "zwykłe", stare odmiany, które bywają trudne do zakupienia, ponieważ ich produkcja została mocno ograniczona przez rosnący popyt na unikatowe gatunki. W tym artykule przygotowaliśmy i opisaliśmy dla Was 10 propozcji, najpopularniejszych roślin doniczkowych, które są uniwersalne pod kątem każdego wnętrza, proste w uprawie i modne. Znajdziecie wśród nich stare, ale nietracące na popularności gatunki oraz rynkowe nowości, które szturmem podbijają serca kolekcjonerów i entuzjastów na całym świecie.
Niekwestionowana królowa zielonych wnętrz oraz absolutna podstawa każdej kolekcji roślinnej. Majestatyczna, z ogromnymi liśćmi, dekoracyjnie powycinana, a zarazem niezwykle minimalistyczna. Brzmi jak roślina idealna. Ale to nie wszystko! Jest także rośliną bardzo skutecznie oczyszczającą powietrze i prostą w uprawie.
Strelicje to wyjątkowe rośliny z rzędu imbirowców, podobnie jak bananowce i helikonie. W ostatnich latach stały się wnętrzarską ikoną, a wzory inspirowane jej liśćmi możemy znaleźć we wzroniczych kreacjach dotyczących praktycznie każdej przestrzeni życia (home decor, meble, moda, okładki książek, opakowania produktów, reklamy, filmy, teledyski, programy telewizyjne). Są roślinami bardzo szybko rosnącymi, prostymi w uprawie i dość odpornymi na szkodniki. Jeśli zapewnimy im dużo intensywnego światła słonecznego, a zimą będziemy pamiętać o doświetlaniu, w stosunkowo niedługim czasie doczekamy się prawdziwego, zielonego giganta, zachwycającego wszystkich, którzy odwiedzą nasz dom.
Jej uprawa i wymagania są bliźniaczo podobne do strelicji białej. Rośliny te różnią się przede wszystkim wyglądem. Są mniejsze, dorastają do około 200cm, a jej liście to niewielkie, owalne blaszki osadzone na długich, smukłych ogonkach. W przeciwieństwie do strelicji białej, ikoniczne dla strelicji królewskiej są kwiatostany. To dzięki nim roślina zawdzięcza potoczną nazwę "rajski ptak". Kwiatostany te składają się z barwnych działek kielicha, przypominających pióropusze, o intensywnej pomarańczowo-żółtej barwie i niebieskich zrośniętych płatków korony. Płatki te wyrastają z poprzecznej, łódeczkowatej pochewki liściowej, nazywanej 'spatha’.
Syngonium to roślina dostępna na rynku od dekad. Ceniona za szybki wzrost, elegancki, pnący pokrój oraz niezwykłą łatwość uprawy. Posiada bardzo charakterystyczne liście przypominające strzałkę, które osiągając dorosłą formę, dzielą się przybierając postać podobną do wianuszka zrośniętych strzałek. Pomimo iż znana jest od lat, zdecydowanie nie jest rośliną nudną. Na przestrzeni czasu powstały setki ciekawych odmian syngonium w tym ogromny wybór form kolekcjonerskich, w najróżniejszych barwach, kolorach oraz kształtach.
Goeppertia to nowa nazwa rodzajowa dla calathei. Do tej zmiany doszło ze względu na ogromny postęp w dziedzinie inżynierii genetycznej, dzięki któremu naukowcy są dziś w stanie dużo precyzyjniej określać taksony roślin, a co za tym idzie odkrywają, że w przeszłości nie wszystkie gatunki zostały poprawnie usystematyzowane i potrzebne są zmiany w tym obszarze. Ostrzeszyny to rośliny niezwykle proste w uprawie o ile zapewnimy im odpowiednio wysoką wilgotność powietrza. Jako rośliny pochodzące z lasów tropikalnych, doskonale odnajdą się zarówno na stanowiskach jasnych jak i tych zacienionych. W rodzaju Goeppertia należącego do rodziny marantowatych odnajdziemy dziesiątki ciekawych gatunków i setki odmian, także tych kolekcjonerskich. Ze względu na imponującą różnorodność form, kształtów i barw każdy znajdzie odpowiedni gatunek dla siebie, pasujący do jego preferencji i wnętrza.
Sansevierie to rośliny o niesłabnącej popularności od dziesiątek lat. Z dużą pewnością można stwierdzić, że pamiętają je najstarsze żyjące pokolenia. Wpływ na to ma ich niezwykła odporność, na niemalże każde warunki uprawy oraz fakt, że jako sukulenty, rośliny te nie wymagają częstego podlewania. Ich minimalistyczna, ponadczasowa forma wpisze się w każde wnętrze, niezależnie czy utrzymane w stylu retro czy w futurystycznym, nowoczesnym klimacie. Języki teściowej są także roślinami doskonale oczyszczającymi i natleniającymi powietrze. Dziś na rynku dostępnych jest dziesiątki odmian sansevieri i nie brakuje wśród nich rzadkich, unikatowych form kolekcjonerskich.
Zamioculcas to kolejna pozycja na naszej liście, którą można śmiało nazwać zielonym weteranem. Dostępna na rynku od zawsze, niezwykle prosta w uprawie roślina. W przestrzeni publicznej można ją spotkać wszędzie - w biurach, galeriach handlowych, restauracjach, hotelach, kinach i urzędach. Zamioculcas jest sukulentem należącym podobnie jak monstery do rodziny obrazkowatych. Nie wymaga częstego podlewania oraz odnajdzie się na praktycznie każdym stanowisku uprawy. Warto mieć jednak na uwadze, że im więcej światła słonecznego dostarczymy naszemu zamioculcasowi, tym szybciej będzie rósł, a jego przyrosty będą dużo gęstsze.
Mówiąc, a w zasadzie pisząc o popularnych roślinach doniczkowych, nie można, nie wspomnieć o fikusach. Najpopularniejsze gatunki znajdziemy niemal w każdym domu. Są roślinami, którym przyszyto łatkę kapryśnych. Związane jest to z faktem, że ficusy bardzo źle znoszą zmianę stanowiska uprawy oraz źle reagują na zmiany pór roku. Przeniesienie rośliny na nowe miejsce, tudzież zimna i ciemna jesień po gorącym lecie, najczęściej zaowocują masowym zrzucaniem liści. W większości przypadków nie oznacza to jednak śmierci rośliny. Kiedy nasze drzewko przyzwyczai się do nowego miejsca bądź nowych warunków, szybko zacznie wypuszczać świeże, zielone przyrosty, wracając do swojej poprzedniej kondycji. Jeśli jesteśmy w stanie wybaczyć mu te chwilowe "wahania nastrojów", stanie się rośliną, którą pokochamy. Jest bowiem bezobsługowy. Wybaczy nam lekkie przelanie jak i chwilową suszę. Przyzwyczajony do miejsca uprawy dobrze będzie czuł się zarówno na stanowisku jasnym jak i tym ciemniejszym. Jest rośliną dla każdego! Obecnie na rynku znajdziemy wiele pięknych gatunków i odmian z rodzaju Ficus, a wśród nich te o drobnym ulistnieniu jak i te o ogromnych liściach. Wszystko zależy wyłącznie od naszych upodobań.
Nie bez powodu wspominamy o tych gatunkach razem. Ich wygląd oraz wymagania względem uprawy są niemalże identyczne. Palmy te należą do najpopularniejszych w domach na całym świecie. Bardzo dobrze rosną w uprawie doniczkowej, a gdy zapewnimy im odpowiednią wilgotność powietrza i nie zapomnimy o regularnym podlewaniu, staną się roślinami absolutnie bezproblemowymi. Na wysokość rosną stosunkowo wolno, dość szybko jednak przybierają na objętości masy zielonej. Do każdego wnętrza wprowadzają tropikalny klimat i namiastkę wakacji na drugim końcu świata. Należą do grupy najlepiej oczyszczających i natleniających powietrze roślin, a do tego są całkowicie bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych. Pięknie wyglądają zarówno pojedynczo, jak i zebrane w większych grupach. Nie ma wnętrza, w którym Areca bądź Kentia nie będą wyglądały dobrze. Są niezwykle uniwersalnymi roślinami dla każdego. Ich ogromną zaletą jest także fakt, że nie wymagają dużej ilości światła słonecznego.
Filodendron jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej obfitych w gatunki, rodzajów wśród roślin doniczkowych. Na rynku znajdziemy tysiące odmian, hybryd oraz okazów botanicznych (naturalnie występujących w przyrodzie). Są to rośliny niezwykle uniwersalne i banalnie proste w uprawie. Przybierają wiele form, kolorów oraz szybko rosną wypełniając przestrzeń zielenią. Niektóre gatunki to intensywnie rosnące pnącza, inne zaś przybierają formę rozet, z których wyrastają ogromne liście. Każdy znajdzie idealnego filodendrona dla siebie. Na zielonym rynku znajdziemy także dużo wyjątkowych, barwnych odmian kolekcjonerskich. Warto zaznaczyć także, że filodendrony świetnie oczyszczają powietrze z substancji toksycznych, a dzięki zazwyczaj dużej powierzchni blaszek liściowych są wydajnymi, ekologicznymi nawilżaczami.
Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji