05.08.2021
#RHAPHIDOPHORA TETRASPERMA (MONSTERA MINIMA) kompletny przewodnik po uprawie rhaphidophory
Rodzaj rhaphidophora
Rodzaj Rhaphidophora to bardzo popularny rodzaj wśród roślin doniczkowych. Dominują go wieczniezielone pnącza. Warunki uprawy roślin z tego rodzaju są bardzo zbliżone, a w wielu przypadkach niemal identyczne z tymi, które znamy z rodzajów Philodendron, monstera czy Syngonium. Oznacza to, że zdecydowana większość gatunków wśród rafidofor jest niewymagająca w uprawie i świetnie odnajduje się w naszych domach.
Rafidofora tetrasperma, nazywana także monsterą minima (choć do rodzaju monstera nie należy) to niezwykle popularna pozycja w wielu kolekcjach roślin doniczkowych. Charakteryzują ją niewielkie wymagania względem uprawy, oraz bardzo dekoracyjne, minimalistyczne, powycinane na brzegach (w przypadku roślin starszych także na powierzchni) liście.
Rafidofora tetrasperma pochodzi z Tajlandii oraz Półwyspu Malajskiego. Porasta gęste lasy deszczowe. Liczne siedliska spotykane są także w innych krajach tropikalnych, gdzie tetrasperma jest gatunkiem introdukowanym. Charakteryzuje się małymi wymaganiami, łatwym rozmnażaniem w warunkach domowych oraz bardzo szybkim wzrostem.
Stanowisko jasne / bardzo jasne, bez bezpośredniej operacji słonecznej.
Typowe podłoże do aroidów. Czyli podłoże przepuszczalne, dobrze natlenione. Podstawowymi składnikami powinny być: ziemia torfowa (torf wysoki), włókno i czipsy kokosowe, perlit, keramzyt, wermikulit.
Zasada „wilgotno, ale nie mokro”. Rafidofory podlewamy wtedy, gdy podłoże po poprzednim podlewaniu zdąży przeschnąć. Nie doprowadzamy nigdy do stania rośliny w wodzie jak i nie możemy dopuścić do skrajnego przesuszenia.
Rafidofory intensywnie nawozimy składnikami mikro i makro w sezonie wzrostu (od wczesnej wiosny do późnej jesieni). Jeżeli roślina podejmuje wzrost w miesiącach zimowych - nawozimy tak samo jak w sezonie.
Rośliny te porastają głównie strefy tropikalne, dlatego docenią ciepłe pomieszczenia oraz stanowiska, na których utrzymuje się stała, wysoka wilgotność powietrza.
Uprawa Rafidofory jest bardzo podobna do uprawy gatunków z rodzaju filodendron oraz monstera. Rośliny te lubią stanowiska ciepłe (utrzymujące stale temperaturę pokojową lub wyższą), jasne oraz bardzo jasne (należy wykluczyć bezpośrednią operację słoneczną) oraz wysoką wilgotność powietrza utrzymującą się na poziomie co najmniej 50%. Podłoże dla Rafidofory, tak jak dla większości roślin egzotycznych, powinno być lekkie, napowietrzone i zawierać elementy grubszej frakcji. ‚Minima’ bardzo doceni, grubą frakcję w podłożu, dlatego w mojej uprawie idealnie sprawdza się mieszanka: 80% grubego czipsu kokosowego, 10% podłoża z torfu wysokiego, 10% keramzytu i perlitu w stosunku 1:1. Podczas uprawy Rhaphidophory tetrasperma często pojawia się z problem chorób grzybowych. Ta roślina to prawdziwy „grzybiarz”! Należy pamiętać aby rośliny tej w żadnym wypadku nie przelewać, unikać zraszania jej liści (jeśli już to pamiętając o wytarciu po pewnym czasie, pozostałej na liściach wody).
Warto mieć w swojej roślinnej apteczce środki grzybobójcze, by w razie potrzeby szybko zareagować na palący problem. Najczęstszymi szkodnikami występującymi na Rhaphidophorze tetrasperma są przędziorki, wciornastki oraz wełnowce. O sposobach ich zwalczania przeczytasz we wpisie "Szkodniki roślin domowych" Jak w przypadku wszystkich pnączy, w uprawie ‚Minimy’ warto zadbać o odpowiednią podporę. „Roślina zacznie przyrastać do podpory swoimi korzeniami powietrznymi, a jeśli zdecydowana większość jej międzywęźli znajdzie się w bezpośrednim kontakcie powierzchniowym z podporą, wystartuje z bardzo intensywnym wzrostem i produkcją coraz większych liści”.
Rhaphidophora tetrasperma to bardzo szybko rosnące pnącze. Musisz przygotować się na stosunkowo częste jej przesadzanie oraz to, że w stosunkowo krótkim czasie roślina zdominuje dużo przestrzeni. Jest w tym ogromna zaleta. Roślina ta, to fabryka sadzonek ciętych, które odpowiednio przygotowane, bardzo szybko ukorzeniają się i podejmują intensywny wzrost.
Dowiedz się więcej na temat roślin domowych, a także ich uprawy i pielęgnacji